Janukowycz zmniejszy odbioru gazu z Rosji?

Janukowycz zmniejszy odbioru gazu z Rosji?
(fot. Pavol Frešo / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)
Jarosław Junko / slo

W przyszłym roku Kijów kupi od Moskwy tylko 18 miliardów metrów sześciennych gazu - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Jest to o 6,5 mld metrów sześciennych paliwa mniej, niż Ukraińcy zapowiadali wcześniej.

Janukowycz ostrzegł, że jeśli Rosja będzie nadal wywierać nacisk na Ukrainę za pomocą cen gazu, Kijów będzie szukał innych źródeł dostaw błękitnego paliwa - napisała agencja Interfax-Ukraina, której prezydent udzielił wywiadu.

- Mamy tylko jeden sposób wpływania na tę sytuację: dalej ograniczać zakupy rosyjskiego gazu - powiedział Janukowycz.

W jego ocenie rosyjska polityka gazowa wobec Ukrainy doprowadziła do tego, że Moskwa straciła zyski z 23 mld metrów sześciennych paliwa, których nie sprzedała na ukraiński rynek.

- Jeśli polityka cenowa Rosji zmieni się w lepszym dla nas kierunku, możemy stopniowo odnowić objętość nabywanego (od Rosji - PAP) gazu. W przeciwnym wypadku będziemy nadal dążyć do ograniczania dostaw i poszukiwać korzystniejszych, alternatywnych źródeł dostaw gazu - podkreślił.

Ukraina niedawno oficjalnie powiadomiła rosyjski Gazprom, że w 2013 r. kupi od niego tylko 24,5 mld metrów sześciennych gazu, podczas gdy kontrakt obliguje ją do odbierania co najmniej 41,6 mld metrów sześciennych rocznie. Kilka dni temu ukraiński minister energetyki Jurij Bojko zapowiadał, że w roku bieżącym Ukraina kupi od Gazpromu 26 mld m sześc. gazu, a w przyszłym roku - 20 mld m sześc.

Kijów zabiega o obniżenie ceny rosyjskiego gazu od ponad dwóch lat, argumentując, że jako bezpośredni sąsiad FR płaci za błękitne paliwo więcej niż jego odbiorcy w Niemczech.

Rosyjski Gazprom jest z kolei zaniepokojony nieodbieraniem przez stronę ukraińską całości zakontraktowanego gazu. Gazpromowi zależy też na uzyskaniu kontroli nad systemem przesyłu gazu na Ukrainie, którym rosyjski surowiec płynie do państw Unii Europejskiej.

Obecne kontrakty między Gazpromem i Naftohazem powinny obowiązywać do 2019 roku. Za przekroczenie pełnomocnictw przy ich podpisywaniu w 2009 roku była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w 2011 roku została skazana na siedem lat więzienia.

Ukraina jest największym odbiorcą rosyjskiego gazu na obszarze dawnego ZSRR i głównym krajem tranzytowym przy jego dostawach do państw Unii Europejskiej. W 2011 roku eksport surowca na Ukrainę przyniósł Gazpromowi 12,4 mld dolarów. Więcej - 13 mld USD - rosyjski koncern zarobił tylko w Niemczech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Janukowycz zmniejszy odbioru gazu z Rosji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.