Japonia: demontaż reaktorów w Fukushimie

Japonia: demontaż reaktorów w Fukushimie
(fot. EPA/TOKYO ELECTRIC POWER CO.)
PAP / psd

Premier Japonii Shinzo Abe, który odwiedził w czwartek elektrownię atomową Fukushima I, zniszczoną w marcu 2011 roku przez falę tsunami, polecił operatorowi tej siłowni firmie TEPCO demontaż wszystkich reaktorów.

Instrukcja szefa rządu dotyczyła reaktorów nr 5 i 6. Pozostałe cztery reaktory Fukushimy już wcześniej przewidziano do likwidacji; w trzech z nich doszło do stopienia rdzeni. Do reaktorów wpompowuje się wodę, żeby je schłodzić; problemem jest bezpieczne składowanie skażonej wody. Wielokrotnie dochodziło do wycieków ze zbiorników, w których jest magazynowana tymczasowo.

Według agencji Kyodo szef TEPCO Naomi Hirose poinformował premiera, że decyzje w sprawie postępowania z reaktorami nr 5 i 6 zostaną podjęte w ciągu roku.

Abe polecił firmie TEPCO rozwiązanie do końca marca przyszłego roku problemu wycieków skażonej wody.

DEON.PL POLECA

Szacuje się, że likwidacja skażenia radioaktywnego w rejonie Fukushimy potrwa ponad 40 lat i będzie kosztowała kilkanaście miliardów dolarów.

Rząd Japonii zapowiedział już, że zaangażuje się w usuwanie skutków katastrofy w Fukushimie; niezbędne przedsięwzięcia mają być finansowane z budżetu państwa. Minister gospodarki Toshimitsu Motegi poinformował na początku września, że będą to "dziesiątki miliardów" jenów. Media japońskie mówią o 50 miliardach jenów, czyli o ponad 500 milionach USD.

Po katastrofie w Fukushimie wyłączono w Japonii wszystkie reaktory energetyczne. Później ponownie uruchomiono tylko dwa z 50, ale obecnie znów wszystkie są wyłączone; trwa sprawdzanie zabezpieczeń i modernizacja. Opracowania długofalowego rządowego planu działania w dziedzinie energetyki oczekuje się pod koniec roku.

Przed Fukushimą deklarowanym przez władze celem było zwiększenie udziału energetyki jądrowej w bilansie energetycznym kraju z 30 proc. do 50 proc. Po tragicznej katastrofie z marca 2011 pojawiła się perspektywa całkowitego odejścia Japonii od energii atomu, ale premier Abe odciął się od takich planów. Eksperci nie wykluczają, że elektrownie atomowe będą dostarczać 20-25 proc. energii elektrycznej zużywanej w Japonii. Podkreśla się, że bez elektrowni atomowych gospodarka japońska nie byłaby w stanie przetrwać. Rząd będzie też musiał zdecydować, czy budować nowe elektrownie atomowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Japonia: demontaż reaktorów w Fukushimie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.