Japonia: wojsko w stanie gotowości
Japońskie wojsko zostało postawione w stan gotowości w związku z możliwym testem północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu - podał w piątek Reuters, powołując się na źródła w Tokio. Przed pociskami chronić mają m.in. systemy przeciwrakietowe Aegis.
"Rosnąca aktywność w miejscu, gdzie Korea Północna testowała swoje rakiety pokazuje, że mogą dokonać próby w ciągu najbliższych kilku tygodni" - powiedział jeden z anonimowych rozmówców agencji Reutera.
Japoński minister obrony Gen Nakatani rozkazał załogom niszczycieli z systemami antyrakietowymi Aegis na Morzu Japońskim, aby były gotowe zestrzelić pociski północnokoreańskie. Jednostki te są zdolne do jednoczesnego śledzenia wielu celów i są wyposażone w wyrzutnie rakietowe SM-3 przygotowane do strącania wrogich pocisków. Wokół Tokio i innych ważnych miast Japonii rozmieszczone są też systemy antyrakietowe PAC-3 Patriot.
Agencja Kyodo podała w piątek, że Japonia i USA zacieśnią współpracę w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi informacji o przygotowaniach Korei Płn. do przeprowadzenia próby z rakietą balistyczną. Informował o tym japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida po wideokonferencji z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Rozmowa odbyła się na prośbę Tokio.
"Będziemy blisko współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, a także podejmiemy odpowiednie kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom" - mówił Kishida.
Podczas konferencji prasowej szef japońskiego MSZ nie wykluczył, że "Korea Północna może podjąć dalsze działania prowokacyjne". Tym samym odniósł się do ostatnich doniesień o możliwych przygotowania Korei Północnej do przeprowadzenia próby z rakietowym pociskiem dalekiego zasięgu.
Agencja AP podała, powołując się na amerykańskie źródło, że analiza zdjęć satelitarnych pokazuje, że Korea Północna może przygotowywać się do testu pocisku rakietowego. W rozmowie z AP anonimowy przedstawiciel władz USA podkreślił, że zdjęcia satelitarne pokazały dużą aktywność w miejscu, w którym do tej pory Korea Północna testowała swoje pociski balistyczne. Jednak nie ujawnił więcej szczegółów.
Tymczasem portal internetowy zajmujący się sprawami północnokoreańskimi 38 North donosi, że wykryto działalność, która sugeruje, iż Pjongjang pracuje nad wystrzeleniem rakiety w przestrzeń kosmiczną. Jednak ich zdaniem prace są na razie na wczesnym etapie.
W czwartek Korea Południowa zaapelowała do Korei Północnej o powstrzymanie się z wystrzeleniem pocisku rakietowego dalekiego zasięgu, ponieważ takie działanie byłoby pogwałceniem rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.
Reakcja Seulu nastąpiła dzień po tym jak źródła we władzach Japonii poinformowały o przygotowaniach Korei Północnej do wystrzelenia w ciągu tygodnia pocisku balistycznego. Tokio opierało swoje prognozy m.in. na analizie zdjęć satelitarnych z kilku ostatnich dni - zaznacza agencja Kyodo.
Przygotowania do wystrzelenie pocisku mają być prowadzone na północnym zachodzie Korei Północnej. Informacje te zbiegły się w czasie z doniesieniami mediów o możliwym nałożeniu sankcji na reżim w Pjongjangu za ich ostatnią próbę z bronią nuklearną.
Skomentuj artykuł