Jemen wycofuje się z rozmów z szyickimi rebeliantami

Jemen wycofuje się z rozmów z szyickimi rebeliantami
(fot.PAP/EPA/AHMED ALFARDAN)
PAP/ ed

Władze Jemenu podjęły we wtorek decyzję o wycofaniu się z prowadzonych od miesiąca w Kuwejcie rozmów pokojowych z szyickimi rebeliantami Huti, którzy walczą o obalenie prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Rokowania te są prowadzone pod patronatem ONZ. Powrót do stołu obrad będzie możliwy dopiero wtedy, gdy Huti zdecydują się na wycofanie swych oddziałów z miast na północy i zachodzie kraju, nad którymi przejęli kontrolę w 2014 r. i gdy złożą broń - podkreślono w oświadczeniu.

Szef jemeńskiego MSZ Abdul Malik al-Mechlafi ocenił, że rozmowy załamały się z powodu braku jakichkolwiek postępów w rokowaniach. Rebelianci mieli odmówić uznania legalności uznawanego przez wspólnotę międzynarodową prezydenta Hadiego.

Jak oświadczył na konferencji prasowej nadawanej na żywo w telewizji Al-Arabija, Huti naciskają na utworzenie nowego rządu, który umożliwiłby im udział we władzy. "Rokowania są stratą czasu i są jedynie wykorzystywane w celu zgromadzenia sił" przez szyickie milicje - ocenił szef jemeńskiej dyplomacji.

DEON.PL POLECA

"Nie zamierzamy wracać do stołu obrad dopóty, dopóki nie otrzymamy listu gwarancyjnego od Huti, że zamierzają dostosować się do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ustaleń przyjętych w ramach Inicjatywy Zatoki Perskiej z 2011 r. (Gulf Initiative) o rządzie jedności narodowej oraz rezultatów obecnych rozmów" - podkreślił.

Przedstawiciel szyickich rebeliantów w rozmowach pokojowych Osama Sari ocenił, że wycofanie się przez stronę rządową z rozmów "zdemaskowało jej złe intencje".

Od 10 kwietnia w Jemenie obowiązuje rozejm, który jest względnie przestrzegany. Jest on wynikiem intensywnych konsultacji prowadzonych w Sanie, opanowanej przez Huti, oraz w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, która dowodzi sunnicką koalicją prowadzącą w Jemenie interwencję wojskową.

Celem negocjacji pokojowych jest porozumienie, które położy kres obecnemu konfliktowi, i wszczęcie dialogu politycznego z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, a także wdrożenie rezolucji ONZ nr 2216, która stanowi, że rebelianci Huti mają się wycofać się z zajętych terytoriów.

Ocenia się, że w ciągu ostatniego roku w Jemenie straciło życie 6200 osób, z czego połowa to cywile. Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie oraz Al-Kaida.

Poprzednia sesja prowadzonych pod egidą ONZ negocjacji między rządem a rebeliantami miała miejsce w Szwajcarii w grudniu ub. roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jemen wycofuje się z rozmów z szyickimi rebeliantami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.