Kanada do 2030 roku zamknie elektrownie węglowe

Kanada do 2030 roku zamknie elektrownie węglowe
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Do 2030 r. Kanada zamknie swoje elektrownie węglowe - zapowiedziała w poniedziałek minister środowiska Kanady Catherine McKenna. Działać dalej będą mogły tylko zakłady wyposażone w instalacje do wychwytywania i magazynowania CO2 (tzw. sekwestracji).

Elektrownie węglowe odpowiadają obecnie za ok. 10 proc. gazów cieplarnianych emitowanych w Kanadzie. Ich zamknięcie odpowiadałoby wycofaniu z dróg i autostrad 1,3 mln samochodów - powiedziała McKenna na konferencji prasowej.

Zamknięcie elektrowni węglowych ma pomóc Kanadzie w osiągnięciu nowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, który został podniesiony przez rząd z 30 proc. do 2030 roku do 80 proc. w roku 2050. W obu przypadkach rokiem bazowym jest 2005.

Zamknięcie elektrowni do 2030 roku ma zredukować kanadyjskie emisje gazów cieplarnianych o 5 mln ton - podała McKenna.

Obecnie ok. 80 proc. energii elektrycznej produkowanej w Kanadzie pochodzi ze źródeł odnawialnych. W 2030 roku ma to być 90 proc. Władze czterech prowincji, gdzie elektrownie węglowe jeszcze działają: Alberta, Saskatchewan, Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja, będą mogły albo całkiem je zamknąć (co już zapowiedziała Alberta), albo ponieść wysokie koszty wyposażenia w instalacje do wychwytywania i magazynowania CO2.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanada do 2030 roku zamknie elektrownie węglowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.