Katyń czyśćcem dla przyszłości Polski i Rosji

Katyń czyśćcem dla przyszłości Polski i Rosji
Siergiej Mironow złozył kwiaty na sarkofagu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP / wab

Katyń - to nasz wspólny ból i nasza wspólna tragedia - uznał przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow. Jego zdaniem Katyń może i powinien się stać symbolem rosyjsko-polskiego pojednania historycznego.

Mironow, który w niedzielę rozpoczął trzydniową wizytę w Polsce, wyraził taki pogląd w artykule opublikowanym w poniedziałek na łamach rządowej "Rossijskiej Gaziety".

Zdaniem szefa Rady Federacji, "doświadczenia historyczne dowodzą, że narody Rosji i Polski odnosiły sukcesy, gdy działały razem". - Gdy je rozdzielano, cierpiały oba narody - zaznaczył.

W ocenie Mironowa, "w nowych warunkach historycznych współpraca rosyjsko-polska ma dobre perspektywy". - Optymizm ten opiera się na głębokich związkach kulturowych i ogólnoludzkich między Rosją i Polską, które niezależnie od koniunktury politycznej nigdy nie zostały przerwane - wskazał.

Szef Rady Federacji oznajmił, że rosnące znaczenie w relacjach między Rosją i Polską będzie miała współpraca międzyregionalna. - Rosja - to kraj regionów, spośród których wiele swoimi parametrami geograficznymi i gospodarczymi przewyższa całe europejskie państwa - zauważył. - Polskie województwa także mają znaczny potencjał jako samodzielne podmioty gospodarcze - dodał.

- Dlatego bezpośrednie kontakty między nimi mogą dać poważny efekt gospodarczy - podkreślił Mironow.

Przypomniał też napisany w lutym tego roku wspólnie z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem artykuł, w którym skonstatowali oni, że narody mogą mieć własną pamięć historyczną, co jednak nie zwalnia ich z obowiązku, by wspólnie myśleć o przyszłości.

- Tragiczne doświadczenia XX wieku powinny stać się "czyśćcem" na drodze ku wspólnej przyszłości Rosji i Polski - oświadczył.

Głównym celem wizyty Mironowa w Polsce jest udział w II Forum Regionów Polski i Rosji. Inicjatywa ta, której patronują Rada Federacji i Senat RP, zmierza do zacieśnienia stosunków dwustronnych na szczeblu regionalnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katyń czyśćcem dla przyszłości Polski i Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.