KE bierze pod lupę podatki Apple'a i Starbucksa

(fot. marcopako /flickr.com/CC)
PAP / psd

KE otworzyła dochodzenia dotyczące decyzji ws. podatku dochodowego od firm, jakie wobec koncernów Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade podjęły Irlandia, Holandia i Luksemburg. KE zareagowała w ten sposób na doniesienia o znacznych redukcjach w podatku.

Komisja Europejska zbada, czy decyzje podatkowe krajów członkowskich nie przyznają tym koncernom "wybiórczych korzyści" i czy w związku z tym nie chodzi o niedozwoloną pomoc publiczną. Taka pomoc może być odzyskana.

DEON.PL POLECA

"W obecnej sytuacji napiętych budżetów publicznych jest szczególnie ważne, by duże międzynarodowe koncerny miały swój uczciwy udział w podatkach. Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej władze krajowe nie mogą stosować środków, które pozwolą niektórym firmom płacić mniejsze podatki niż w sytuacji, gdyby zasady podatkowe danego kraju były stosowane w równy i niedyskryminacyjny sposób" - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Reutera podał, że amerykański koncern Apple twierdzi, iż nie był specjalnie potraktowany przez irlandzkie władze, podczas gdy Dublin wyraził przekonanie, że nie złamał zasad pomocy publicznej i zapowiedział obronę swojego stanowiska.

Jak przypomniała agencja, przedstawiciele sieci kawiarni Starbucks zeznali podczas parlamentarnego dochodzenia w Wielkiej Brytanii w 2012 r., że porozumienie koncernu z Holandią pozwoliło mu cieszyć się bardzo niską stawką podatkową. W ubiegłym roku dochodzenie amerykańskich senatorów ujawniło, że Apple uniknął podatków od dziesiątków miliardów dolarów zysków, wykorzystując spółki w Irlandii, które nie miały nigdzie siedziby podatkowej.

Komisja zbada tax rulings, czyli rodzaj listu wspierającego organu podatkowego, który daje jasność danej firmie w sprawie sposobu kalkulacji podatku od jej dochodów, czy też stosowania specjalnych zapisów podatkowych. Tego rodzaju decyzje wydawane są , by potwierdzić tzw. ceny transferowe (z ang. transfer pricing arrangements), czyli ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi, np. spółkami córkami jednej grupy. Transfer ten wpływa na przyporządkowanie dochodu do opodatkowania poszczególnym spółkom tej samej grupy ulokowanym w różnych krajach. Może to mieć związek ze zjawiskiem przenoszenia zysku i unikania płacenia podatków.

Komisja zbada trzy decyzje dotyczące cen transferowanych. Po pierwsze, KE sprawdzi postanowienia irlandzkiej skarbówki w sprawie kalkulacji dochodu do opodatkowania ulokowanego w irlandzkich filiach spółek Apple Sales International i Apple Operations Europe. Komisyjni urzędnicy wezmą też pod lupę decyzję holenderskich organów podatkowych dotyczącą kalkulacji podstawy opodatkowania w Holandii dla działalności produkcyjnej Starbucks Manufacturing EMEA BV. Ponadto przyjrzą się też orzeczeniu organów podatkowych Luksemburga dotyczącemu wyliczeń podstawy opodatkowania w tym kraju dla finansowej działalności Fiat Finance and Trade.

Jak poinformowano, Komisja przejrzała kalkulacje używane do określenia podstawy opodatkowania w tych decyzjach i na podstawie wstępnej analizy ma obawy, że mogą one nie doszacowywać dochodu do opodatkowania i dlatego mogą przyznawać korzyść firmom, zezwalając im na płacenie mniejszych podatków.

KE zapowiedziała, że będzie kontynuować szersze dochodzenie w sprawie tzw. tax rulings, które dotyczy większej liczby państw członkowskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KE bierze pod lupę podatki Apple'a i Starbucksa
Komentarze (1)
G
greg
11 czerwca 2014, 16:54
niech by KE zbadała podatki sieci handlowych w PL