KE chwali Ukrainę za reformy mimo konfliktu

KE chwali Ukrainę za reformy mimo konfliktu
(fot. R/DV/RS / Foter / CC BY)
PAP / ptt

Komisja Europejska pochwaliła Ukrainę za wdrażanie demokratycznych reform, mimo trudnej sytuacji i walk na wschodzie kraju. W przyjętym w środę raporcie KE zaleca rzetelną walkę z korupcją, lustrację oraz śledztwo ws. wydarzeń na Majdanie w 2014 r.

W środę Komisja Europejska przyjęła raporty, oceniające realizację Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w 2014 r. oraz zawierające rekomendacje na kolejny rok. Raporty dotyczą 11 krajów we wschodnim i południowym sąsiedztwie UE: Armenii, Azerbejdżanu, Egiptu, Gruzji, Izraela, Jordanii, Libanu, Mołdawii, Maroka, Tunezji i Ukrainy, a także Autonomii Palestyńskiej.

DEON.PL POLECA

Jak przypomina KE, w ubiegłym roku Unia podpisała umowy stowarzyszeniowe z trzema sąsiadami: Ukrainą, Gruzja i Mołdawią. Wzmocniła też swoje relacje z Marokiem. 2014 rok to również czas demokratycznej transformacji w Tunezji. Jednak zarówno na południu, jak i na wschodzie od granic UE nie ustały konflikty i kryzysy polityczne oraz humanitarne, jak również zagrożenie ze strony terrorystów.

- Rok 2014 był pełen poważnych wyzwań, jak konflikt zbrojny na Ukrainie, zbrodnie i łamanie praw człowieka przez grupy terrorystyczne na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz konflikt izraelsko-palestyński. Zwiększona migracja i przemyt ludzi do Europy były jedną z bezpośrednich konsekwencji tych kryzysów - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Dodała, że wydarzenia te były też sprawdzianem dla Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, a UE jest zdecydowana wzmocnić współpracę z partnerami w regionach sąsiedzkich.

W raporcie dotyczącym Ukrainy, KE podkreśla, że pomimo bardzo trudnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej oraz destabilizacji w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem w Donbasie, kraj ten kontynuował w ub. roku proces transformacji demokratycznej. Wybory prezydenckie i parlamentarne zostały przeprowadzone w znacznym stopniu w zgodzie ze standardami międzynarodowymi i unijnymi, przyjęto ustawy o reformie prokuratury oraz antykorupcyjne, rozpoczęto też prace nad reformą sądownictwa i aparatu ścigania.

- Społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie rozwija się szybko - ocenia KE. - Zainicjowano proces decentralizacji władzy. Komisja podkreśla również, że Ukraina przyjęła wiele ważnych reform prawnych, aby spełnić warunki planu działań na rzecz liberalizacji wizowej.

Wśród zaleceń dla Ukrainy KE wymienia m.in. kontynuację reform i rzetelne wdrażanie ustaw antykorupcyjnych, jak również lustrację i niezależne śledztwo w sprawie aktów przemocy w trakcie protestów z początku 2014 r.

Komisja chwali też postępy Mołdawii i Gruzji, chociaż nie bez zastrzeżeń. W Mołdawii poważnym problemem pozostaje korupcja, wątpliwości budzi koncentracja i przejrzystość własności mediów, a nikłe rezultaty przynoszą próby uregulowania relacji z Terytorium Autonomicznym Gagauzji oraz rozwiązania konfliktu wokół Naddniestrza. W przypadku Gruzji KE wskazuje m.in. na zagrożenia dla niezawisłości sądownictwa i praw mniejszości.

W raporcie na temat Izraela KE wskazuje m.in. na odpowiedzialność tego kraju w związku z sytuacja na terytoriach okupowanych. - Realizacja wspólnych wartości, szczególnie jeśli chodzi o poszanowanie praw człowieka na terytoriach okupowanych i wobec mniejszości, nadal stanowi wyzwanie - napisano w podsumowaniu raportu.

Europejską Politykę Sąsiedztwa zainicjowano w 2003 roku w celu zacieśnienia stosunków między UE a jej sąsiadami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE chwali Ukrainę za reformy mimo konfliktu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.