KE w środę ponownie zajmie się Polską

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Komisja Europejska zajmie się w środę na cotygodniowym posiedzeniu kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i przedyskutuje ewentualne dalsze działania w ramach procedury ochrony praworządności - poinformował we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas.

Po posiedzeniu Komisji Europejskiej odbędzie się konferencja prasowa pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który prowadzi procedurę ochrony praworządności wobec Polski - dodał rzecznik.

"Kolegium komisarzy przedyskutuje stan dialogu na temat rządów prawa z Polską oraz, w świetle wszystkich wydarzeń, także celowość możliwych dalszych działań w ramach procedury ochrony praworządności" - powiedział Schinas, odmawiając sprecyzowania, czy dyskusja będzie dotyczyć możliwości przejścia do drugiego etapu procedury, czyli przyjęcia rekomendacji dla Polski w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK.

DEON.PL POLECA

Według nieoficjalnych informacji komisarze mają w środę przedyskutować ewentualne zalecenia dla polskich władz. Wydanie takich zaleceń oznaczałoby przejście do drugiego etapu procedury ochrony praworządności, prowadzonej od stycznia br.

W pierwszym etapie tej procedury KE prowadziła dialog z polskim rządem na temat kryzysu wokół TK, a 1 czerwca przyjęła opinię, podsumowująca ten dialog. W opinii KE wskazała, że rozwiązania wymaga kilka problemów, w tym spór dotyczący składu Trybunału, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści nowelizacji ustawy o TK z grudnia 2015 roku.

Pod koniec czerwca Polska przekazała KE odpowiedź na jej opinię. Dokument ten opisywał prowadzone w polskim parlamencie prace, mające na celu rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału.

Parlamentarne prace nad nową ustawą o TK zostały zakończone w piątek, kiedy to Sejm głosował nad poprawkami Senatu do ustawy. Przyjęto wszystkie z wyjątkiem jednej. Ustawa trafiła do prezydenta.

W poniedziałek rzecznik KE oświadczył jednak, że nowa ustawa nie rozwiała kilku obaw, wyrażanych przez Komisję Europejską oraz Komisję Wenecką, a także, że budzi ona nowe obawy. "Wiemy, że ustawa dotycząca funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, przegłosowana przez Sejm w ubiegły piątek, nie rozwiewa kilku istotnych obaw, wyrażonych przez Komisję Wenecką i Komisję Europejską, oraz budzi nowe" - powiedział Schinas w poniedziałek.

Jeżeli KE przejdzie do drugiego etapu procedury ochrony praworządności i wyda zalecenia, Polska dostanie termin na ich wdrożenie. Zalecenia zostaną opublikowane. Niezastosowanie się do zaleceń może skłonić KE do przejścia do kolejnego etapu procedury i wystąpienia z wnioskiem do Rady UE (przedstawicieli rządów państw członkowskich) o stwierdzenie poważnego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Aby stwierdzono istnienie takiego zagrożenia, wniosek KE musiałby zostać poparty przez 4/5 głosów w Radzie UE.

Ostatecznym krokiem może być wniosek do Rady Europejskiej (przywódców państw UE) o stwierdzenie, że zasady państwa prawa są naruszane, zgodnie z art. 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności, jednak do stwierdzenia poważnego naruszenia zasad rządów prawa konieczna jest jednomyślność państw członkowskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE w środę ponownie zajmie się Polską
Komentarze (8)
AB
Aleksander Borowski
27 lipca 2016, 08:30
Jeżeli Nie można zmusić rząd PIS do opublikawania niewygodnego dla partii rządzącej wyroku TK to co powstrzyma PIS przed odmową opublikowania wyników wyborów do sejmu?(jeżeli te wyniki będą dla PIS niekorzystne) A wyobrażcie sobie PISOWCY ,że Zgromadzenie NArodowe zdominowane przez PO.PSL by odmówiło odebrania przysięgi od prezydenta A.Dudy.Czy wtedy byście byli zadowoleni?Czy dobrze by było.Jakie macie standardy moralne? W Polsce złamano zasady państwa prawa i trzeba z tego wyciągnąć wnioski.PIS nie stosuje legalnych matod walki politycznej.Draństwo trzeba nazwać draństwem niezależnie czy podłymi ludzmi są osoby z PO,PIS-u,SLD czy innej.Otwórzcie oczy,bo będziecie się wstydzić przed dziećmi,że popieraliśccie dyktaturę. 
WDR .
27 lipca 2016, 03:56
Podczas ŚDM? Idealny termin. Jestem za! ;-)
WDR .
27 lipca 2016, 03:56
Podczas ŚDM? Idealny termin. Jestem za! ;-)
Agamemnon Agamemnon
26 lipca 2016, 21:16
Mam już dość  rozróby tussistowców  z Trybunałem Konstytucyjnym. Kiedy Komisja Europejska zajmie się tussistowską polityką wypędzeń w której to 3 miliony Polaków w latach władzy Donalda Tuska w  Polsce 2007 – 2014, zostało pozbawionych dachu nad głową? To proste i konkretne pytanie, przemilczane przez faryzeuszy  z Komisji Europejskiej. Kiedy zajme się 100. zabójstwami na tle politycznym mającymi miejsce za rządów Donalda Tuska w Polsce?
AB
Aleksander Borowski
27 lipca 2016, 09:21
Tylko pomówienia ,kłamstwa ,mowa nienawiści.Naprawdę nie widzi Pan kto stoi po stronie Złego?
Agamemnon Agamemnon
27 lipca 2016, 18:41
O eksterminacji mieszkańców w Siemianowicach Śląskich zamieszkałych przy ul Jagiellońskiej 8 reportaż nadała telewizja, tussistowska akcja wówczas  dotknęła ponad 640 osób w tym kobiet i dzieci.  Eksterminacji mieszkańców w Katowicach przy ul. Mieleckiego 10, jaka miała miejsce od 30 marca 2010 roku sam się przyglądałem z bliska. Każdą z poszkodowanych osób znam osobiście i wiem o czy piszę. Przestepczość władzy Agamemnon blog
GW
Grzegorz Wąsik
26 lipca 2016, 17:43
Szaleństwo władzy eurokratów. Szaleństwo bo działają nie tylko wbrew interesom państw Europy ale nawet wbrew sobie prowadząc w lini prostej do upadku UE. Oby jak najszybciej zakończył się ten żałosny etap naszej europejskiej historii.
AB
Aleksander Borowski
27 lipca 2016, 09:23
Czy naprawdę powrót do PRL będzie rajem.