KE wróci do dyskusji o Polsce po Świętach

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Komisja Europejska wróci do dyskusji o praworządności w Polsce po Świętach Wielkanocnych - poinformował w piątek w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas. Podstawą dyskusji KE na ten temat będzie m.in. opinia Komisji Weneckiej w sprawie zmiany ustawy o TK.

"Wiemy, że dziś Komisja Wenecka ma wydać opinię dotyczącą Polski. Prowadzimy dialog z polskimi władzami na temat praworządności. Przyjęliśmy także do wiadomości wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Komisja wróci do tej sprawy po Świętach Wielkanocnych na podstawie wszystkich dostępnych informacji oraz trwającego dialogu z polskimi władzami" - powiedział rzecznik.

Dodał, że KE przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej i "weźmie ją pod uwagę, kiedy powróci do tego tematu po Wielkanocy, na podstawie kontaktów pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa z polskimi władzami". Schinas przypomniał też, że odpowiedzialny za sprawy praworządności wiceprzewodniczący Timmermans wyraził gotowość do spotkania i bezpośredniej dyskusji z przedstawicielami polskich władz w "pierwszym dogodnym terminie".

W styczniu KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności, a bezpośrednim powodem tej decyzji było - jak wyjaśniała - nieprzestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczące wyboru jego sędziów. Początkowo zapowiadano, że do dyskusji na ten temat KE wróci w połowie marca. Według nieoficjalnych informacji debatę KE o Polsce wstępnie zaplanowano jednak na 6 kwietnia.

Komisja Europejska zapowiadała, że oceny sytuacji w Polsce będzie dokonywać w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką Rady Europy, która w piątek wydała opinię na temat przyjętej w Polsce nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia ta została przyjęta wczesnym popołudniem.

Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów prawa istnieje od marca 2014 roku. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE wróci do dyskusji o Polsce po Świętach
Komentarze (5)
KM
Katarzyna Michalska
12 marca 2016, 00:22
Och to istnieje coś jak świętość jakaś ? :) Niezależnie od tego, jest coś, co rozbawić powinno, dopóki Grzegorz Schetyna nie dotrzyma słowa głoszonego we wszelkich mediach, czyli nie wyprowadzi narodu na ulicę celem rozlewu krwi - co zapowiada konsekwentnie od kilku miesięcy, obecnie już z Petru. Coś do pośmiania:) (czyli jak KOD jest śmieszny, dopóki krwi Polaków nie przelewa...) : [url]https://www.youtube.com/watch?v=ThPzYdMu0z8[/url]
Kamila
11 marca 2016, 19:22
Ooooo! Szanowna Komisja zauważyła, że są Święta Wielkanocne? Waryto było zrobić raban!
11 marca 2016, 21:57
Co ma piernik do wiatraka? Rozumiem, że oczekujesz, iż najpierw ojciec dyrektor odprawi rezurekcję dla Komisji i potem będzie miała prawo zająć się sprawą polską? (tfu. pisowską)
KM
Katarzyna Michalska
12 marca 2016, 00:24
Raczej tobie wydaje się, że jeśli wikipedia pozaciera wzmianki o fakcie utworzenia TK w Polsce przez Jaruzela, to TK w Polsce piętna Jaruzela mieć nie będzie :) Otoż niezależnie od czerwonej i tępej wikipedii fakty faktami pozostają.
WDR .
12 marca 2016, 06:19
+