Kiribati jako pierwsze przywitało Nowy Rok

2011 rok jako pierwsi przywitali mieszkańcy wyspy Kiritimati (nazywanej dawniej Wyspą Bożego Narodzenia) (fot. state.gov)
PAP / EFE / slo

Wyspiarskie państwo Kiribati na Pacyfiku jako pierwsze na świecie przywitało w piątek o godz. 11.00 czasu polskiego Nowy Rok.

2011 rok jako pierwsi przywitali mieszkańcy wyspy Kiritimati (nazywanej dawniej Wyspą Bożego Narodzenia) - największej z 33 wysp na Oceanie Spokojnym, stanowiących państwo Kiribati.

Kwadrans później Nowy Rok zaczęli świętować mieszkańcy należącej do Kiribati wyspy Chatham, położonej 800 km na wschód od Nowej Zelandii.

O 12.00 nowy rok rozpocznie się w Niue, Tonga, Nowej Zelandii, m.in. w Wellington i Auckland, a o 13.00 - m.in. na Kamczatce.

DEON.PL POLECA

Godzinę później (o godz. 14.00 czasu polskiego) szampana będą otwierali mieszkańcy Australii. O godz. 16.00 czasu polskiego Nowy Rok zaczną świętować mieszkańcy Tokio, a o 17.00 - mieszkańcy Pekinu. O 22.00 konfetti posypie się w Moskwie.

O godz. 6.00 rano czasu polskiego w piątek Nowy Rok rozpocznie się w Waszyngtonie i Nowym Jorku, a o 7.00 - w Meksyku i Chicago. O godz. 9.00 życzenia noworoczne posypią się w Los Angeles, San Francisco i Vancouverze.

Najpóźniej Nowy Rok będą obchodzić m.in. mieszkańcy Honolulu (godz. 11.00 czasu polskiego) i wyspy Tutuila na Oceanie Spokojnym (godz. 12.00 czasu polskiego).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kiribati jako pierwsze przywitało Nowy Rok
Komentarze (1)
K
krk
31 grudnia 2010, 16:09
New Year begins in Poland: wg wikipedii: Poland (ang. Polska) to jedna z czterech wsi na wyspie Kiritimati (Wyspie Bożego Narodzenia) w Kiribati. Znajduje się w zachodniej części wyspy, zaś jej współrzędne geograficzne to 1°53' N i 157°51' W. Mieszka w niej obecnie około 200 osób. Poland sąsiaduje z Paris, London i Banana. Wioska nazwana została Poland dla uczczenia Polaka o nazwisku Stanisław Pełczyński z amerykańskiego statku przewożącego koprę, który trafił na wyspę gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Stanisław pomógł im rozwiązać problem i na jego cześć osadę nazwano obecnym mianem, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.