Klęska głodu w kolejnych prowincjach Somalii

(fot. EPA/Antoine de Ras)
PAP / psd

ONZ ogłosiła w środę stan klęski głodu w trzech kolejnych prowincjach na południu dotkniętej suszą Somalii. Największy głód i najwyższa śmiertelność panuje m.in. w obozach dla uchodźców w stolicy kraju Mogadiszu.

Trudna sytuacja utrzymuje się głównie na tych terenach, na których zgromadziły się tysiące przesiedlonych Somalijczyków. W jednej z prowincji przebywa obecnie 409 tys. ludzi, którzy opuścili swoje domy w poszukiwaniu pożywienia.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych czterech do sześciu tygodni klęska głodu rozszerzy się na wszystkie osiem prowincji południa Somalii. Taki stan utrzyma się najpewniej do grudnia.

W całej 7,5-milionowej Somalii, która jest krajem najbardziej dotkniętym suszą w Rogu Afryki, kryzys żywnościowy dotyczy 3,7 mln ludzi. 3,2 mln z nich potrzebuje natychmiastowej pomocy - powiedział Graine Moloney z FAO.

- Mimo tego, że w ostatnich tygodniach poświęcono wiele uwagi sytuacji w regionie, obecna odpowiedź humanitarna jest niewystarczająca - poinformowała FAO w komunikacie. Wśród powodów organizacja wymienia "utrudniony dostęp (do tych regionów)" oraz "niewystarczające środki finansowe".

W lipcu ONZ ogłosiła klęskę głodu w dwóch południowych prowincjach, kontrolowanych przez islamskie bojówki, które są powiązane z Al-Kaidą.

W Somalii panuje obecnie największa susza od 60 lat. Jednak islamscy radykałowie z ruchu Al-Szebab, którzy od kilku lat umacniają swe wpływy, utrudniają dostarczanie pomocy głodującym.

Od 1991 roku, to jest od obalenia dyktatora Mohameda Siada Barre, Somalia żyje w warunkach nieustającej wojny domowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Klęska głodu w kolejnych prowincjach Somalii
Komentarze (1)
S
sole
3 sierpnia 2011, 22:05
Bez zbędnych słów - liczy się każda złotówka, a przekazać ją można np tutaj http://pah.org.pl/nasze-dzialania/19/253/kryzys_zywnosciowy_w_afryce_wschodniej