Klub Paryski umarza ponad połowę długu Birmy

(fot. Oude School / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
PAP / mh

Skupiający państwa wierzycieli Klub Paryski zgodził się na umorzenie ponad połowy długu Birmy, w geście uznania dla przemian w kraju - poinformowały w poniedziałek birmańskie władze.

Sprecyzowano, że m.in. Japonia anulowała ponad 3 miliardy dolarów długu Birmy, a Norwegia umorzyła całość zadłużenia wysokości 534 milionów dolarów.
Zagraniczne zadłużenie Birmy zostało w sumie zredukowane o ok. 6 miliardów dolarów; spłatę pozostałego zadłużenia rozłożono na 15 lat.
W oświadczeniu podano, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy można oczekiwać, że kolejni wierzyciele również umorzą zadłużenie.
Wcześniej Bank Światowy (BŚ) i Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) poinformowały, że Birma uregulowała wszelkie zaległości, przy pomocy Japonii, i obie instytucje mogą teraz wznowić programy pożyczkowe dla kraju, który w 2011 roku otworzył się na przemiany demokratyczne po latach rządów wojskowych.
ADB już zaoferował 512 milionów dolarów pożyczki na projekty społeczne i gospodarcze, a BŚ - 440-milionowy kredyt, który ma wesprzeć reformy na rzecz "wzmocnienia stabilności makroekonomicznej, poprawy zarządzania finansami publicznymi i klimatu inwestycji". 80 milionów dolarów ma zostać przeznaczonych na poprawę wiejskiej infrastruktury.
Birma, jeden z najbiedniejszych krajów azjatyckich, przez dziesięciolecia znajdował się w izolacji w związku z nałożonymi na niego sankcjami. W marcu 2011 roku rządzący od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz wprowadził prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Klub Paryski umarza ponad połowę długu Birmy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.