Kolejna polska ofiara w Afganistanie
Polski saper - kapral Paweł Stypuła - zginął w sobotę wieczorem czasu lokalnego w południowej części prowincji Ghazni w Afganistanie - poinformowały PAP służby prasowe polskiego kontyngentu.
Jak podkreślono w komunikacie polski saper poległ bohaterską śmiercią w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w sobotę ok. godz. 19.45 czasu lokalnego w trakcie wykonywania zadań bojowych przez polski pododdział szybkiego reagowania oraz amerykański zespół rozminowania. Siły szybkiego reagowania i zespół rozminowania zostały wezwane na pomoc zaatakowanemu uprzednio polskiemu patrolowi.
Według komunikatu polski patrol został zaatakowany przez przydrożny ładunek wybuchowy. Jak poinformowano, na miejsce natychmiast został wezwany oddział szybkiego reagowania (QRF) oraz amerykański patrol rozminowania (EOD).
"W trakcie wykonywania zadań saperskich zneutralizowano ładunek wybuchowy, a w trakcie neutralizacji kolejnego ładunku doszło do wybuchu ładunku pułapki, który śmiertelnie zranił kpr. Pawła Stypułę. Pozostali żołnierze patrolu nie odnieśli obrażeń" - podkreślono.
Rodzina poległego żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu.
Kapral Stypuła służył w 2 Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu. Pełnił funkcję dowódcy drużyny w plutonie rozminowania; była to jego pierwsza misja. Był kawalerem. Miał 26 lat.
Polskie Siły Zadaniowe we współpracy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa prowadzą szeroko zakrojone działania operacyjne, mające na celu eliminację osób zaangażowanych w ataki na siły koalicyjne. W wyniku prowadzonych działań 26. czerwca zatrzymano jednego z dowódców rebeliantów, bezpośrednio powiązanego z głównym dowództwem talibów w prowincji Ghazni. Zlokalizowano i wysadzono również samochód - pułapkę, przygotowany do ataku na siły koalicji. Niemalże codziennie polscy żołnierze likwidują magazyny broni i materiałów wybuchowych. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni zlokalizowano ponad 30 kg ładunków wybuchowych domowej produkcji, granaty RPG oraz amunicję - czytamy w komunikacie.
Przyszłość polskiego zaangażowania w misji jest od kilku dni tematem publicznej debaty. W czwartek propozycje zmian strategii wobec Afganistanu omawiała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
Skomentuj artykuł