Komisja Europejska chce, by polski rząd wdrożył zalecenia Komisji Weneckiej

(fot. depositphotos.com)
PAP / pp

Komisja Europejska chce, by polski rząd "prawidłowo wdrożył" zalecenia Komisji Weneckiej ws. nowelizacji ustaw sądowych. Jak podał w przesłanym PAP oświadczeniu rzecznik KE Christian Wigand, Komisja dokładnie przeanalizuje opinię KW i uwzględni ją w swojej ocenie.

"Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości opinię Komisji Weneckiej w sprawie nowego projektu ustaw o sądownictwie, opublikowaną wczoraj. Ważne jest prawidłowe wdrożenie zaleceń Komisji Weneckiej. Komisja Europejska dokładnie przeanalizuje (tę) opinię, która zostanie uwzględniona w jej ocenie" - wskazał Wigand.

Rzecznik dodał, że w piśmie z 19 grudnia 2019 r. wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova "zdecydowanie zachęciła polskie władze do skonsultowania się z Komisją Wenecką Rady Europy w sprawie projektu przepisów". "Podkreśliła również, że wszelkie zmiany legislacyjne muszą być zgodne z wymogami leżącymi u podstaw porządku prawnego UE i nie powinny prowadzić do dalszego pogorszenia się stanu praworządności w Polsce" - wskazał.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, w wydanej w czwartek opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych oceniła, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce.

DEON.PL POLECA

Komisja zarekomendowała też, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. W dokumencie napisano także, że należy znaleźć inne rozwiązania i by uniknąć pogłębienia się kryzysu, polski parlament powinien poważnie rozważyć wprowadzenie głównych rekomendacji Komisji Weneckiej z 2017 roku.

Opinia Komisji nie ma charakteru wiążącego ze względu na funkcję doradczą tego organu. Opinię wydano w trybie pilnym, a wystąpił o nią pod koniec grudnia marszałek Senatu Tomasz Grodzki w związku z prowadzonymi w tej izbie pracami nad nowelizacją.

W ogłoszonym w Strasburgu dokumencie podkreślono w odniesieniu do nowelizacji ustaw sądowych, że niektóre ich zapisy mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w czasie, gdy podejmowane są próby rozwiązania problemów wynikających z reformy z 2017 roku.

W ocenie Komisji w wyniku nowych zapisów wolność słowa sędziów i prawo do stowarzyszania są poważnie ograniczone, a polskim sądom uniemożliwi się badanie, czy inne sądy w kraju są niezawisłe i bezstronne zgodnie z regułami europejskimi. Według KE zwiększył się wpływ ministra sprawiedliwości na postępowania dyscyplinarne.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w czwartek w Wilnie, że opinia Komisji Weneckiej na temat nowelizacji ustaw sądowych będzie przedmiotem analiz. "Ta opinia jest krytyczna, ale spodziewaliśmy się tego od początku - powiedział Czaputowicz. - Będzie ona teraz przedmiotem naszych analiz. Przypomnę, że rząd polski nie występował o taki raport, mimo to został on zrobiony i traktujemy to jako formę dyskusji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja Europejska chce, by polski rząd wdrożył zalecenia Komisji Weneckiej
Komentarze (1)
KN
Krzysiek Niepiekło
17 stycznia 2020, 20:36
Ja nawet rozumiem obawy tej Komisji Europejskiej, tylko że ta komisja nie rozumie obaw polskiego społeczeństwa o rzetelne i sprawiedliwe wyroki w polskich sądach. Tylko, czy KE weźmie odpowiedzialność za jawnie niesprawiedliwe wyroki w tych naszych sądach, jeśli sędziowie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wydawane z całą premedytacją, bezprawne i krzywdzące ludzi wyroki, których jest teraz w Polsce coraz więcej. Bez sprawiedliwości nie ma wolnej Polski.