Komisja Europejska ma wnioskować o dodatkowe informacje z Polski ws. Puszczy
Komisja Europejska nie podjęła jeszcze decyzji, czy zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie na Polskę kar w związku wycinką w Puszczy Białowieskiej. Analizujemy sprawę - powiedziało w czwartek PAP źródło w Brukseli.
20 października Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej (z wyjątkiem działań bezwzględnie koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa). Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.
Kara dla Polski?
Władze w Warszawie dostały wówczas 15 dni na przesłanie do Komisji Europejskiej pisma, w którym miały być informacje o środkach, jakie zostały podjęte, by wypełnić to postanowienie TSUE. Rząd przesłał do Brukseli dokument w wyznaczonym terminie.
Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Komisji Europejskiej ds. środowiska Enrico Brivio, pismo cały czas jest analizowane i żadna decyzja w związku z nim nie została jeszcze podjęta. Radio RMF FM podało wcześniej, że Komisja Europejska wstrzymuje się z wysłaniem wniosku o - sięgające 100 tysięcy euro dziennie - kary dla Polski w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej.
"Żeby Polska stosowała prawo i decyzje Trybunału"
Rozmówca PAP w Brukseli powiedział, że Komisja zamierza zwrócić się do polskich władz o dodatkowe wyjaśnienia. Nie sprecyzował jednak, czego dokładnie mają one dotyczyć. "Naszym celem nie jest karanie Polski, tylko doprowadzenie do tego, żeby stosowała prawo i decyzje Trybunału" - powiedział anonimowy rozmówca.
Minister środowiska Jan Szyszko zapewniał podczas niedawnej rozprawy przed TSUE w Luksemburgu, że w sprawie Puszczy Białowieskiej Polska działa zgodnie z prawem. Z kolei zdaniem ekologów, naruszenie prawa poprzez dopuszczenie większej wycinki w Puszczy Białowieskiej jest ewidentne, ponieważ nie przeprowadzono oceny jej wpływu na środowisko.
KE zarzuca polskim władzom, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, naruszyły art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej. Obie te dyrektywy stanowią podstawę Natury 2000.
Skomentuj artykuł