Komorowski: Polska jest bramą do Europy
Polska jest dla krajów arabskich bramą do Europy, a nasze osiągnięcia w ciągu ostatnich 25 lat są imponujące - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek wziął udział w otwarciu Polsko-Emirackiego Forum Gospodarczego w Dubaju.
Komorowski, który przebywa z wizytą gospodarczą w krajach Zatoki Perskiej, zachęcał emirackich biznesmenów do wzmacniania kontaktów handlowych i inwestowania w Polsce.
W forum wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli polskich firm z sektora budowlanego, chemicznego, transportowego, spożywczego, a także firm związanych z produkcją energii odnawialnej i towarów luksusowych.
Prezydent zadeklarował, że Polska jest krajem otwartym na inwestycje. Przypomniał, że kontynuujemy program prywatyzacji, który obejmuje m.in. branże: energetyczną, chemiczną, farmaceutyczną, a także uzdrowiska.
"Dubaj dla Polski to nie tylko globalne centrum finansowe i handlowe, ale także miejsce prawdziwego, ciekawego dialogu między Wschodem a Zachodem" - ocenił prezydent. Zapewnił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla Polski "kluczowym partnerem ekonomicznym na Bliskim Wschodzie".
Przypomniał, że Polska w 2014 roku będzie obchodziła 25-lecie odzyskania suwerenności. "Imponujące i warte podkreślenia są osiągnięcia Polski w ciągu 25 lat naszej wolności, także wolności ekonomicznej" - podkreślił Komorowski.
Prezydent wyraził też nadzieję, że Expo 2020, które odbędzie się w Dubaju, będzie "spektakularnym sukcesem" ZEA.
"Polska z prawdziwym podziwem patrzy na rolę Emiratów jako regionalnego centrum, staramy się odgrywać analogiczną rolę w Europie" - mówił prezydent. Przypomniał, że Polska jest szóstą gospodarką Unii Europejskiej i "swoistą bramą prowadzącą do całego regionu".
Prezydent przypomniał, że w czasach kryzysu Polska utrzymała wzrost gospodarczy. "To świadczy o dużej witalności polskiej gospodarki i dużym potencjale współpracy" - przekonywał. "Nasza gospodarka obecnie przyspiesza i to nie tylko dzięki eksportowi, ale również popytowi krajowemu, dzięki rosnącym inwestycjom prywatnym" - zaznaczył prezydent.
W rozmowie z polskimi dziennikarzami Komorowski przekonywał, że ZEA są bramą do regionu Zatoki Perskiej, "znakomitym pomostem do gospodarek innych regionów świata". "To dogodny i bardzo ważny partner Polski" - podkreślił.
Prezydent zaznaczył, że Polska szuka partnerów gospodarczych, także poza Europą. "Rynki zewnętrzne w krajach trzecich mają ogromne znaczenie dla utrzymania naszego eksportu" - podkreślił.
Wiceprzewodniczący dubajskiej Izby Handlu i Przemysłu H.E. Hiszam al-Szirawi przekonywał, że Polska jest dla Dubaju ważnym rynkiem. Jak ocenił, Polska "to dobry sposób wejścia na rynki europejskie". "Jesteśmy bramą do Bliskiego Wschodu i Afryki, zapewniamy bezpieczeństwo inwestycji" - podkreślił Szirawi.
Minister gospodarki ZEA Sultan ibn Said al-Mansuri nazwał Komorowskiego “przyjacielem Emiratów i całego regionu". Jak ocenił, wspólnym celem obu państw jest podniesienie na wyższy poziom wzajemnych relacji handlowych.
Wyraził też nadzieję, że do końca 2013 roku obroty handlowe między Polską a Emiratami przekroczą miliard dolarów. "Polska to dla nas idealny partner w Europie" - podkreślił minister. Podziękował też za poparcie naszego kraju dla kandydatury Dubaju do organizacji Expo 2020.
W 2012 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie były trzecim pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie (po Izraelu i Arabii Saudyjskiej), zaś wśród krajów Ligi Arabskiej zajmował drugie miejsce, po Arabii Saudyjskiej.
Obroty w handlu między Polską a ZEA w 2012 roku wyniosły 542 mln dolarów, w tym eksport z Polski 440 mln USD, a import do Polski - 102 mln USD.
Prezydent Komorowski w czwartek rozmawiał też z władcą emiratu Dubaju szejkiem Muhammadem ibn Raszidem al-Maktumem.
Skomentuj artykuł