Konflikt wokół budowy konsulatu RP we Lwowie

PAP / apd

We Lwowie wybuchł konflikt wokół nowej siedziby konsulatu RP. Budynek, który miał być oddany do użytku pod koniec maja, nie jest gotowy ze względu na spór finansowy między jego wykonawcą a polskimi służbami dyplomatycznymi.

Wykonawca, lwowska firma Veem-Budserwis, nie chce oddać obiektu od eksploatacji, żądając za swoją pracę dodatkowych 8 mln hrywien (ponad 3,34 mln zł). Polacy się z tym nie zgadzają. Veem-Budserwis uważa, że 8 mln hrywien należy się jej ze względu na wywołany przez światowy kryzys finansowy wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych.

DEON.PL POLECA

"Możemy zakończyć prace w ciągu miesiąca, ale pod warunkiem uzgodnienia wartości dodatkowych robót oraz różnic w cenie materiałów i sprzętu. Dla strony polskiej obiekt potaniał o 12 proc., dlatego że oni obliczają cenę w euro. Dla nas wartość obiektu wzrosła" - mówił w środę na konferencji prasowej we Lwowie prezes firmy Wołodymyr Bryhadyr.

"Nie możemy się na to zgodzić. Umowa była zmieniana kilka razy właśnie po to, by uwzględnić warunki, wywołane przez kryzys" - odpowiedział w rozmowie z PAP Grzegorz Opaliński, konsul generalny RP we Lwowie.

"Suma, której żąda Veem, jest gigantyczna" - podkreślił Opaliński.

Polacy chcą, by Veem-Budserwis przekazała obiekt do użytku w stanie, w jakim jest obecnie, po czym strona polska wykończy go we własnym zakresie. Władze Veem nie chcą pójść na to rozwiązanie.

Wołodymyr Krechowecki, deputowany lwowskiej rady obwodowej (wojewódzkiej) i wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Budowlanych Lwowszczyzny, stwierdził na środowej konferencji prasowej, że nowy konsulat Polski powstaje "za pieniądze Ukraińców". Chodzi o koszty, opłacane przez nich w konsulacie za rozpatrzenie wniosku wizowego. Krechowecki, cytowany przez portal Zaxid.net relacjonował, że przez ukraińskie oddziały polskiego Kredobanku z tytułu opłat wizowych przepływa rocznie 20 mln euro. "Jest to 20 mln euro za 300 tysięcy wiz (wydanych w ciągu jednego roku przez konsulat RP we Lwowie - PAP). Wartość siedziby konsulatu stanowi ok. 4 mln euro. Dla strony polskiej jest to niezły projekt biznesowy" - mówił.

"Podejmiemy działania, żeby nowy konsulat Polski we Lwowie został otwarty jak najszybciej" - zapowiedział w rozmowie z PAP Opaliński.

Dzień wcześniej polski konsul informował, że konsulat we Lwowie wydaje 95 proc. wiz dla Ukraińców, którzy podróżują do wszystkich państw strefy Schengen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Konflikt wokół budowy konsulatu RP we Lwowie
Komentarze (4)
C
ciekawy
22 czerwca 2010, 20:12
A jak idzie budowa nekropolii dla  mołojców  z SS-Galizien?  Tej obok cmentarza Orląt?
V
Vlodko
22 czerwca 2010, 19:50
Historia budowy polskiego konsulatu we Lwowie jest wyraznym przykladem traktowania Ukrainy jako panstwa drugorzednego. Jeden stosunek do krajow unijnych, i zupelnie inny – do bylych krajow postradzieckich.
,
,
16 czerwca 2010, 20:37
I tutaj też aktywista Andy ze swoim kolejnym hasełkiem i herbikiem natrfętny jak chmury komarów w rejonach powodziowych i przylegających do nich. Kto się da pociągnąć za takim haselkie? -  Koziołki matołki
Andrzej Szymański
16 czerwca 2010, 20:28
Jarek im pokaże.