Według komentatorów spotkanie ma również na celu przywrócenie do agendy odwołanego oficjalnie szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una; według wcześniejszych zapowiedzi spotkanie miało się odbyć 12 czerwca w Singapurze.
Trump odwołał je z powodu - jak to ujął - "otwartej wrogości" Pjongjangu, ale wkrótce potem zmienił zdanie i ogłosił, że przygotowania do niego trwają. Biały Dom nie potwierdził oficjalnie, że szczyt się odbędzie.
Całkowita denuklearyzacja
W czasie porannej sesji rozmów, która trwała niespełna godzinę, przedstawiciele Pjongjangu zaproponowali organizację uroczystości z okazji rocznicy pierwszego szczytu koreańskiego z 2000 roku - przekazało ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu.
Strona południowokoreańska zaproponowała natomiast utworzenie biura łącznikowego w przygranicznym północnokoreańskim mieście Kaesong - podała agencja Yonhap. Ma to być pierwszym krokiem do realizacji postanowień deklaracji z Panmundżomu, podpisanej w tej miejscowości 27 kwietnia przez Kim Dzong Una i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.
Obaj przywódcy potwierdzili w dokumencie wspólny cel w postaci "całkowitej denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego i zapowiedzieli starania o formalne zakończenie wojny z lat 50. XX wieku. Zobowiązali się też do wstrzymania wszelkich wrogich działań przeciwko sobie oraz do zwiększenia współpracy gospodarczej i wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych po wojnie.
W czasie piątkowego spotkania delegacja z Seulu przedstawiła również propozycję przeprowadzenia wspólnych badań w sprawie odbudowy połączeń drogowych i kolejowych pomiędzy obiema Koreami.
Zacieśnienie współpracy
Urzędnicy z Korei Południowej wyrazili też chęć organizacji kolejnych spotkań, by zacieśnić współpracę wojskową, sportową i w innych dziedzinach, na co zgodzili się przedstawiciele Północy - przekazał resort ds. zjednoczenia.
Według źródła Yonhapu w tym ministerstwie obie strony pracują obecnie nad wspólnym oświadczeniem, które ma zostać ogłoszone na zakończenie rozmów.
Delegacji południowokoreańskiej przewodniczy minister ds. zjednoczenia Czho Miung Kiun, a północnokoreańskiej - przewodniczący komitetu dla pokojowego zjednoczenia kraju Ri Son Gwon.
Skomentuj artykuł