Kuba i USA rozmawiają o legalnej imigracji

Kuba i USA rozmawiają o legalnej imigracji
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Przedstawiciele władz USA i Kuby spotkali się w czwartek w Hawanie, by dyskutować na temat istniejących umów dotyczących legalnej imigracji; rozmowy na ten temat to najwyższy szczebel kontaktów rządów obu państw, które nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Spotkania te, jak pisze Reuters, są ostatnio, zdaniem ich uczestników, coraz bardziej konstruktywne.

Na czele amerykańskiej delegacji stoi Edward Alex Lee, pełniący obowiązki zastępcy asystenta sekretarza stanu ds. półkuli zachodniej. Reuters pisze, że nie udało się ustalić, kto stoi na czele delegacji kubańskiej.

DEON.PL POLECA

To drugie takie spotkanie od lipca roku 2013. Na mocy umów podpisanych w latach 1994 i 1995 oba rządy zobowiązały się do promowania bezpiecznej, legalnej i uporządkowanej migracji między Kubą a Stanami Zjednoczonymi i spotykają się co pół roku, by dokonać przeglądu tego, co się dzieje w tej sprawie.

W ciągu ostatniego półwiecza tysiące Kubańczyków zginęły, próbując pokonać zdradliwą Cieśninę Florydzką w lichych łódkach i na zbudowanych metodą chałupniczą tratwach.

USA przyjmują obecnie rocznie ok. 20 000 Kubańczyków, którzy przybywają legalnie, przyjmują też tych, którzy zdołają dotrzeć do amerykańskich wybrzeży, jednak odsyłają na Kubę tych jej obywateli, których przechwytują na morzu.

Amerykańskie władze imigracyjne podały, że 13 000 Kubańczyków, którzy przekroczyli meksykańską granicę, zostało przyjętych jako rezydenci w roku 2013 wraz z kilkoma tysiącami tych, którzy odwiedzili USA i postanowili w tym kraju pozostać.

W ostatnich miesiącach oba rządy prowadzą też rozmowy w sprawie wznowienia bezpośrednich usług pocztowych i koordynacji działań w przypadku katastrof na morzu, np. wycieków ropy naftowej, czy współpracy w walce z przemytem narkotyków.

Przedstawiciele Departamentu Stanu i władz kubańskich powiedzieli agencji Reuters, że ostatnie kontakty są znacznie cieplejsze.

Media rozpisywały się szeroko na temat uścisku dłoni, jaki podczas uroczystości żałobnych po śmierci Nelsona Mandeli w grudniu wymienili prezydent USA Barack Obama i prezydent Kuby Raul Castro. Zaczęto nawet mówić o możliwości amerykańsko-kubańskiego zbliżenia.

Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą w roku 1961. Obowiązujące od pół wieku amerykańskie embargo, jakim została objęta Kuba, może być zniesione jedynie uchwałą Kongresu USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kuba i USA rozmawiają o legalnej imigracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.