Kurdowie krytykują ETPCz za odrzucenie skarg przeciwko Turcji

Kurdowie krytykują ETPCz za odrzucenie skarg przeciwko Turcji
(PAP/EPA/ERDEM SAHIN)
PAP / sz

Liderka syryjskich Kurdów skrytykowała w niedzielę decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) o odrzuceniu skarg mieszkańców kurdyjskiego regionu Afrin w Syrii przeciwko Turcji. Zdaniem Ilham Ahmed uzasadnienie tej decyzji jest niezrozumiałe.

Według informacji podanej przez Deutsche Welle w okresie od 23 lipca do 18 września do ETPCz wpłynęło łącznie 21 skarg dotyczących niszczenia domów i mienia przez Turcję w kurdyjskim regionie Afrin w Syrii. Tożsamości skarżących nie ujawniono, jednak ze względu na jurysdykcję ETPCz, prawdopodobnie chodzi o Kurdów, posiadających obywatelstwo jednego z krajów będących stroną europejskiej konwencji praw człowieka.

Skarżący twierdzili w swych pozwach, że ich prawa, gwarantowane przez konwencję, zostały naruszone przez wojsko tureckie w trakcie trwającej od 20 stycznia do 24 marca 2018 roku inwazji tureckiej na Afrin oraz późniejszej okupacji tego regionu. Turcja do dziś kontroluje Afrin.

ETPCz w trzech decyzjach podjętych we wrześniu i październiku odrzucił jednak wszystkie skargi, argumentując, że nie została wyczerpana droga procesowa przed krajowymi sądami w Turcji.

Zdaniem Ilham Ahmed, sprawującej funkcję współprzewodniczącej Syryjskiej Rady Demokratycznej (MSD), czyli cywilnej władzy na terenach Demokratycznej Federacji Północnej Syrii, do której należał również Afrin, oczekiwanie, by skargi zostały najpierw złożone w Turcji, jest niezrozumiałe.

"Czy Afrin jest częścią Turcji, żeby iść do sądów tureckich? A Turcja sama jest sprawcą naruszeń praw człowieka, więc jaka sprawiedliwość byłaby wdrażana w tamtejszych sądach i jaką sprawiedliwością kieruje się Europa?" - napisała Ilham Ahmed na Twitterze.

Eksperci zwracają również uwagę, że Turcja aresztowała kilkaset osób za krytykę swojej inwazji na Afrin, uznając ją za "propagandę terrorystyczną". Złożenie takiej skargi w tureckim sądzie naraziłoby zatem pokrzywdzonego na oskarżenie o terroryzm i aresztowanie.

Raporty ONZ i Amnesty International potwierdziły odpowiedzialność Turcji za liczne naruszenia praw człowieka oraz prawa humanitarnego, w tym grabieże i niszczenie mienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kurdowie krytykują ETPCz za odrzucenie skarg przeciwko Turcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.