Latynosi "czują się zdradzeni" przez Obamę

Latynosi "czują się zdradzeni" przez Obamę
W wyborach w 2008 roku przeważająca większość latynoskiej mniejszości (ponad 70 procent) oddała głosy na Obamę. (fot. PAP/EPA/CHRIS GARDNER)
PAP / mik

Działacze mniejszości latynoskiej mają pretensje do prezydenta Baracka Obamy, że nie realizuje swej wyborczej obietnicy zreformowania imigracji i stopniowej legalizacji nielegalnych imigrantów w USA. Grożą, że nie poprą jego reelekcji.

Przywódcy organizacji obrony praw imigrantów zarzucają prezydentowi i Demokratom w Kongresie, że nic nie robią w sprawie uregulowania statusu cudzoziemców nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych.

Brent Wilkes, dyrektor League of United Latin American Citizens, organizacji Latynosów w USA, powiedział, że przybysze z Ameryki Łacińskiej "czują się zdradzeni" przez Obamę, który obiecywał reformę imigracyjną w swej kampanii wyborczej.

Jak się szacuje, w USA może przebywać nawet do 12 milionów nielegalnych imigrantów. Większość z nich przybyło z Ameryki Środkowej i Południowej, z czego gros pochodzi z Meksyku.

Działacze latynoscy i obrońcy praw imigrantów planują wielką demonstrację na rzecz legalizacji nielegalnych w niedzielę 21 marca w Waszyngtonie.

Szefowa innej organizacji latynoskiej pod nazwą Centrio Sin Fronteras (Centrum Bez Granic) Emma Lozano zagroziła, że jeśli legalizacji nie będzie, to Latynosi nie będą głosować na Obamę w wyborach w 2012 roku. W wyborach w 2008 roku przeważająca większość latynoskiej mniejszości (ponad 70 procent) oddała głosy na Obamę.

Plan reformy, zainicjowanej przez poprzedniego prezydenta George'a W. Busha i przewidującej m.in. program stopniowej legalizacji nielegalnych imigrantów, nie przeszedł w Kongresie.

Administracja Obamy zapewnia, że bardzo jej zależy na reformie imigracji, ale eksperci przyznają, że szanse na jej uchwalenie w tym roku są niemal zerowe. W związku z wysokim bezrobociem spowodowanym kryzysem ekonomicznym Amerykanie obawiają się, że imigranci będą odbierać im pracę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Latynosi "czują się zdradzeni" przez Obamę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.