Liban: odwołano wyjazd polskiej misji do Bejrutu

(fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)
PAP / jm

Planowany na niedzielę wyjazd do Libanu polskiej misji, która miała rozpocząć przygotowania do przesiedleń uchodźców został odwołany. Powodem jest niestabilna sytuacja po ataku bombowym w Bejrucie - dowiedziała się w piątek PAP w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

"W związku z niestabilną sytuacją w tym kraju wyjazd został przełożony na inny termin" - potwierdził PAP Aleksander Wyszyński z UdSC.

W czwartek w Bejrucie doszło do podwójnego ataku bombowego, w wyniku którego zginęły co najmniej 43 osób a około 200 zostało rannych. Do zamachu przyznały się grupy bojowe Państwa Islamskiego walczące w sąsiedniej Syrii.

DEON.PL POLECA

W niedzielę stolicy Libanu mieli polecieć eksperci UdSC, Straży Granicznej oraz MPiPS, którzy zajmują się planowaną na 2016 rok organizacją przesiedleń do Polski uchodźców. Polacy mieli spotkać się z przedstawicielami libańskich władz, wysokiego komisarza ds. uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM).

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do naszego kraju w 2016 roku. Docelowo nasz kraj ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat.

Specjalny międzyresortowy zespół opracował plan operacyjny, który zawiera harmonogram przyjmowania uchodźców oraz wykaz związanych z tym działań poszczególnych instytucji. Jak mówił PAP szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, plan uwzględnia poszczególne etapy, a więc kwestie selekcji uchodźców, kwestie transferu i pobytu w Polsce oraz integracyjne. Określa również aspekty finansowe dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia.

W piątek weszła w życie znowelizowana ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zmienione przepisy pozwolą na udział Polski w opracowanych przez Unie Europejską programach relokacji.

Jak informowało MSW, pozwoli to na przyjęcie do Polski osób, które jeszcze nie mają nadanego statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej w Grecji lub we Włoszech, a dopiero złożyły w tych państwach wnioski o objęcie ochroną. "Procedura w zakresie udzielenia ochrony międzynarodowej będzie prowadzona na terytorium Polski, zgodnie z obowiązującymi przepisami" - podkreślono.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

W 4,5-milionowym Libanie przebywa ok. 1,2 mln Syryjczyków, którzy uciekli ze swojego kraju przed trwającą od ponad czterech lat wojną domową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Liban: odwołano wyjazd polskiej misji do Bejrutu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.