Libia: niespodziewana wizyta szefów MSZ Niemiec i Francji

Libia: niespodziewana wizyta szefów MSZ Niemiec i Francji
(fot. IgorGolovniov / Shutterstock.com)
PAP / pk

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault, przybyli w sobotę z niezapowiedzianą wizytą do stolicy Libii, Trypolisu, by okazać poparcie dla nowego rządu jedności narodowej - pisze agencja dpa.

- Cała społeczność międzynarodowa zgadza się, że droga do pokoju i stabilizacji w Libii prowadzi przez realizację porozumienia pokojowego i rząd jedności narodowej - oświadczył Steinmeier. - Chcemy pomóc, by Libijczycy poczuli, że z porozumieniem politycznym łączy się szansa na powrót do normalnego życia w bezpieczeństwie i pokoju - dodał.

Podczas trwającej zaledwie kilka godzin wizyty szefowie dyplomacji Niemiec i Włoch mają m.in. spotkać się z nowym premierem Fajizem as-Saradżem.

Rząd Porozumienia Narodowego wraz z nowo powstałą Radą Prezydencką (działającą w Tunisie) ma sprawować funkcje do czasu przeprowadzenia w Libii powszechnych wyborów parlamentarnych. W Libii, która od 2014 r. jest sceną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych, od wielu miesięcy trwały starania o stworzenie takiego rządu, który położyłby kres podziałom. Porozumienie o jego powołaniu zostało wypracowane pod auspicjami ONZ na mocy memorandum podpisanego w grudniu przez przedstawicieli rywalizujących ze sobą parlamentów Libii: samozwańczego w Trypolisie, który sprzyja radykalnym islamistom, i uznawanego przez społeczność narodową w Tobruku.

DEON.PL POLECA

Sobotnia wizyta ministrów spraw zagranicznych, podobnie jak niedawne wizyty w Libii szefa włoskiej dyplomacji Paola Gentiloniego i licznych europejskich dyplomatów świadczy o faktycznym uznaniu przez Zachód nowego libijskiego rządu - zauważa dpa. Jak dodaje niemiecka agencja, w najbliższych miesiącach przewidziane jest ponowne otwarcie ambasad w Trypolisie.

W zeszłym tygodniu prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreślili, że w obliczu kryzysu migracyjnego ważne jest uszczelnienie zewnętrznych granic UE, w czym mają pomóc porozumienie z Turcją i omawiana obecnie umowa z Libią. Hollande mówił, że po osiągnięciu porozumienia z Ankarą należy skoncentrować się na stabilizacji Libii, aby zapobiec przerzuceniu się imigrantów ze szlaku bałkańskiego na trasę wiodącą przez Libię i Morze Śródziemne.

Libia weszła w okres chaosu po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego i zabitego w 2011 r. Latem 2014 r. luźna koalicja zbrojnych ugrupowań o nazwie Jutrzenka Libii przejęła władzę nad Trypolisem, zmuszając prawowity rząd do przeniesienia się na wschód kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Libia: niespodziewana wizyta szefów MSZ Niemiec i Francji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.