Kerry: Libia wkrótce będzie miała rząd

Kerry: Libia wkrótce będzie miała rząd
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / jm

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział we wtorek, że Libia jest blisko utworzenia rządu jedności narodowej. Ostrzegł jednak, że bojownicy dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) mogą opanować libijskie złoża ropy naftowej.

Bojownicy IS atakują infrastrukturę naftową w Libii i stworzyli sobie przyczółek w mieście Syrta na wybrzeżu śródziemnomorskim, korzystając z przedłużającej się próżni władzy w kraju, wywołanej walką dwóch rywalizujących ze sobą parlamentów.

"W Libii jesteśmy blisko utworzenia rządu jedności narodowej. Kraj ten ma zasoby (naturalne). Ostatnia rzecz, jakiej byśmy sobie życzyli, jest fałszywy kalifat z dostępem do miliardów dolarów pochodzących ze sprzedaży ropy" - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji na konferencji w Rzymie.

W połowie grudnia przedstawiciele rywalizujących ze sobą parlamentów Libii - nieuznawanego na świecie parlamentu w Trypolisie i uznawanego w Tobruku - podpisali w Maroku deklarację o utworzeniu w przyszłości rządu jedności narodowej. Dokument przygotowano podczas wielomiesięcznych negocjacji pod auspicjami ONZ przy współpracy z UE.

Porozumienie zakłada powołanie do życia rządu tymczasowego oraz Rady Prezydenckiej; mają one pełnić swe funkcje do czasu przeprowadzenia w Libii powszechnych wyborów parlamentarnych.

25 stycznia parlament z siedzibą w Tobruku odrzucił popierany przez ONZ i sformowany krótko wcześniej rząd jedności narodowej. Argumentowano, że liczący 32 ministrów gabinet miał zbyt wiele stanowisk i nie reprezentował interesów narodu, lecz został utworzony pod dyktando przywódców islamistycznych milicji. Libijska Rada Prezydencka z siedzibą w Tunezji ma czas do 4 lutego na przedłożenie nowej, krótszej listy ministrów. Jednocześnie rywalizujące ze sobą ośrodki władzy zatwierdziły porozumienie o porozumieniu politycznym.

Cztery lata po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego i zabitego w 2011 roku, Libia pozostaje głęboko podzielona. Latem 2014 roku luźna koalicja zbrojnych ugrupowań o nazwie Jutrzenka Libii przejęła władzę nad Trypolisem, zmuszając prawowity rząd do przeniesienia się na wschód kraju. W październiku 2015 roku z inicjatywy ONZ i UE zostały podjęte wstępne konsultacje w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kerry: Libia wkrótce będzie miała rząd
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.