List Kaczyńskiego do Barroso dotarł do KE

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w czasie konferencji prasowej pt. "Polscy rolnicy zasługują na więcej", 28 bm. w Warszawie. Polityk podpisał pismo w sprawie dopłat dla polskich rolników, skierowane do przewodniczącego Komisji Unii Europejskiej Jose Manuela Barroso. (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / apio

List prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso ws. unijnych dopłat dla polskich rolników dotarł do Komisji - poinformował PAP rzecznik KE Cezary Lewanowicz. Kaczyński domaga się wyrównania dopłat bezpośrednich w UE.

- List będzie teraz tłumaczony, a następnie zostanie udzielona odpowiedź - dodał Lewanowicz. Nie sprecyzował daty odpowiedzi.

Kaczyński na konferencji prasowej pt. "Polscy rolnicy zasługują na więcej" w Warszawie podpisał pismo w sprawie dopłat dla polskich rolników, skierowane do przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Według Kaczyńskiego, w dopłatach "mogą być zróżnicowania związane z charakterem poszczególnych regionów, ale tylko takie". - O zróżnicowaniach państwowych nie może być mowy - podkreślił. - Nie może być tak, żeby polscy rolnicy byli w sytuacji gorszej, niż rolnicy z innych krajów UE - dodał prezes PiS.

DEON.PL POLECA

Obecnie dopłaty bezpośrednie różnią się między krajami UE - od 540 euro na hektar w Grecji do 83 euro na Łotwie, w Polsce wynoszą około 200 euro, a we Francji 310. Po dodaniu do dopłat bezpośrednich także wsparcia z II filara, czyli na rozwój terenów wiejskich, którego Polska jest największym beneficjentem, unijne środki rolne na hektar w Polsce wynoszą 320 euro, we Francji 350 euro, zaś w Niemczech 421 euro.

Kaczyński podkreślał w niedzielę, że do 2013 r. obowiązuje Traktat Akcesyjny i dopłaty są niższe na skutek kształtu tego traktatu. - Ale po 2013 r. te przepisy przestają już obowiązywać. Obowiązują traktaty europejskie, w tym Traktat o ustanowieniu UE, z którego artykułu 12 i 33 wynika wprost i jasno, że zróżnicowanie tego rodzaju świadczeń, jak np. dopłaty do rolnictwa, nie może zależeć od przynależności państwowej - mówił.

Jak niedawno mówił w wywiadzie dla PAP unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos, w propozycji budżetu UE na lata 2014-2020, KE udało się utrzymać budżet dopłat bezpośrednich, jednak sposób podziału między państwa członkowskie będzie dyskutowany w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

DEON.PL POLECA


Projekty rozporządzeń, które składają się na pakiet reformujący WPR, KE przedstawi w październiku; rozmowom będzie przewodniczyć polska prezydencja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List Kaczyńskiego do Barroso dotarł do KE
Komentarze (3)
31 sierpnia 2011, 21:06
Jak socjalista z socjalistą
P
piotr
31 sierpnia 2011, 18:16
 jonek za dużo TVNu.....
JS
jonek spawacz
31 sierpnia 2011, 16:56
Nie rozumiem. Skoro Jaroslaw K. byl politycznym przeciwnikiem integracji z UE uwazajac, ze Polska na tym straci....teraz jest politycznym zwolennikiem wiekszego wykozystania niz sie udalo. Wedlug mnie brak szczerosci, manipulowanie elektoratem i technika kielbasy wyborczej znana z PZPR