List wiceszefa KE o polskiej reformie medialnej

(fot. Partij van de Arbeid (PvdA) via Foter.com / CC BY)
PAP / kw

Pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans wysłał w środę list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ws. projektu tzw. ustawy medialnej. Podkreślił znaczenie wolności i pluralizmu mediów - poinformował PAP rzecznik KE.

Jak powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, Timmermans napisał, że "wolność i pluralizm mediów są kluczowe dla pluralistycznego społeczeństwa i dla państwa członkowskiego UE, które respektuje wspólne wartości, na jakich oparta jest Wspólnota". List został wysłany w środę po południu.

"Timmermans prosi w nim ministrów Waszczykowskiego i Ziobrę o jak najszybsze przedstawienie Komisji Europejskiej informacji dotyczących projektu ustawy i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu tego projektu. Prosi też o przekazanie planowanego harmonogramu przyjęcia projektu" - powiedział rzecznik.

DEON.PL POLECA

Według niego w swym liście wiceszef Komisji podkreślał, że "wolność i pluralizm mediów są ważne dla funkcjonowania państwa członkowskiego, które opiera się na wartościach UE".

Według rzecznika, Timmermans nawiązał do artykułu 2 unijnego traktatu. Głosi on, że "Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości" oraz że "wartości te są wspólne państwom członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn".

Timmermans w swym liście do polskich ministrów przytaczał też m.in. artykuł 11 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej dotyczący wolności wypowiedzi i informacji oraz artykuł 10 europejskiej konwencji praw człowieka o wolności wyrażania opinii.

Ponadto wspomniał o dyrektywie o audiowizualnych usługach medialnych z 2010 roku, w której określono m.in., że "instrumenty wybrane przez państwa członkowskie powinny przyczyniać się do upowszechniania pluralizmu mediów".

"Napisano tam też, że niezależność rozgłośni publicznych powinna być zabezpieczona" - powiedział rzecznik.

Timmermans przytaczał również przepisy dotyczące pomocy państwowej dla publicznych nadawców.

W środę w Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada on m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia, zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

PiS przekonywał w Sejmie, że projekt ma "ucywilizować" sytuację w tych spółkach. Opozycja odniosła się do niego bardzo krytycznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List wiceszefa KE o polskiej reformie medialnej
Komentarze (9)
Agamemnon Agamemnon
1 stycznia 2016, 04:26
Jak wygladał pluralizm mass mediów w Polsce za rządów popieranych przez Angelę Merkel w latach 2007 - 2015?  czyżby Timmermans o tym nie wiedział? Dlaczego tak nagle sie zaniepokoił? Czy człowiek ten posiada jakieś wykształcenie?  Dla nietutejszych przypomnę, że społeczeństwo polskie zorganizowało 176 znaczących demonstracji w Polsce i poza jej granicami w obronie pluralizmu mediów w Polsce w okresie rządów tussistowskich w Polsce. Gdzie był wówczas Timmermans, gdy odmawiano prawa do istnienia jedynej katolickiej stacji TV Trwam?
30 grudnia 2015, 22:58
- Obowiązkiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest dbanie o wymiar sprawiedliwości - powiedział były prezes SN, prof. Adam Strzembosz. Gość programu "Tak jest" stwierdził, że "bez najmniejszej wątpliwości" zaskarżyłby nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, podobnie jak zrobiła to obecna prezes SN, prof. Małgorzata Gersdorf
30 grudnia 2015, 22:55
Rząd próbuje przekonać Wysoką Izbę, że konstytucja nie obowiązuje, posługując się sprostytuowanymi prawnikami. Źródło: PAP, 2 września 2003. J. Kaczyński
Agamemnon Agamemnon
1 stycznia 2016, 04:30
Konstytucyjne prawa nie obowiazywały za rzadów tzw. Platformy Obywatelskiej, dlatego naród im podziękował w wyborach. Wola Suwerena suprema lex est. Prawo to w dalszym ciągu nie jest respektowane przez PO. Dlaczego?
Agamemnon Agamemnon
1 stycznia 2016, 04:49
"Obowiązkiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest dbanie o wymiar sprawiedliwości - powiedział były prezes SN, prof. Adam Strzembosz." Dlaczego dopiero teraz o tym mówi a milczał gdy prawo i sprawiedliwość miało złe konotacje za rządów tussistowskich w Polsce? Nie widział krzywd wyrządzonych  milionom ludzi w Polsce w latach 2007 - 2015 przez tussistowców a obecnych rzekomych obrońców demokracji?
KM
Krzysztof Mendak
30 grudnia 2015, 21:36
http://wpolityce.pl/m/polityka/276653-nasz-wywiad-kornel-morawiecki-dawny-uklad-mocno-sie-broni-trybunal-niczym-nadzwyczajnym-sie-w-naszej-demokracji-nie-wykazal
30 grudnia 2015, 20:00
Wystarczył miesiąc "dobrych zmian" prezydenta Dudy i Polska zamienia się w chorego człowieka Europy. Niedługo pewnie staniemy się drugimi Węgrami Wiktora Orbana - kraj o kiepskiej reputacji, słaby, pozbawiony autorytetu i wpływów w Europie.
Agamemnon Agamemnon
1 stycznia 2016, 04:41
Jest dobrze jesli mamy złą reputację u ludzi nie zasługujących na szacunek. Wrzask nie stanowi sposobu na formułowanie prawa. Analfabetyzacja Europy musi kiedyś się skończyć. Narody europejskie zaczynają podnosić głowy  i nie chcą utrzymywać status quo, chcą postępu związanego ze wzrostem dobrobytu i poszanowania praw człowieka, których władze Unii nie są w stanie zapewnić.
Agamemnon Agamemnon
1 stycznia 2016, 05:00
Z wypowiedźi znaczących polityków zatrudnionych w administracji UE, wynika, że mamy do czynienia z analfabetyzacją organów władz unijnych. Jakim wykształceniem może się legitymować Martin Schultz? Wiemy, że podstawowym. Jakie wartości osobowości wniósł do polskiej i europejskiej polityki Donald Tusk? Jakie wartości wniosła Angela Merkel i czy ma ona jakieś wykształcenie? To musi sie zmienić.