Luksusy krytyków "zachodniej dekadencji"

Przywódcy koreańscy wykazują niezwykłe zmiłowanie do luksusu (fot. EPA/KCNA )
PAP / wab

Luksusowe samochody, urządzenia wykrywające bicie serca osoby ukrytej za ścianą i pozłacana broń - o tych kaprysach liderów Korei Północnej opowiedział austriackim dziennikarzom wojskowy, który przez dwie dekady robił dla przywódców zakupy na Zachodzie.

Jak pisze w piątek agencja Associated Press, pułkownik Kim Dzong Riul od 1994 roku żył w ukryciu w Austrii. Zdecydował się opowiedzieć o życiu dyktatorów, kiedy doszedł do wniosku, że w Korei Północnej nie ma perspektyw na zmianę władzy. Jego relacja ukazała się w książce napisanej przez Ingrid Steiner-Gashi i Dardana Gashiego.

Opisuje ona na przykład dziesiątki willi, które miał zmarły w 1994 roku Kim Ir Sen - z kryształowymi żyrandolami, jedwabnymi tapetami i kosztownymi meblami. Niektóre z willi znajdowały się pod ziemią. Niekiedy instalowano w nich specjalne systemy wentylacyjne, które w przypadku ataku nuklearnego miały nadal funkcjonować i działać jako filtry.

Kim Ir Sen jadał tylko zagraniczne jedzenie. Pułkownik relacjonuje m.in., jak do renomowanych szkół kulinarnych i restauracji w Austrii Phenian wysłał delegację kucharzy, by zebrali przepisy i "uczyli się wszystkiego".

Przy pomocy pośredników, chętnych do zarobienia pieniędzy, łatwo można było skompletować przedmioty, których poszukiwał dyktator i jego syn - obecny przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il. Z książki wynika, że agent rumuńskiego wywiadu, który prowadził w Wiedniu fikcyjną firmę, pomagał między innymi w zakupie broni myśliwskiej, a nawet lekkiego samolotu Cessna.

Według pułkownika Kim Ir Sen, który publicznie potępiał "zachodnią dekadencję i imperializm", miał wyjątkową kolekcję luksusowych samochodów, a jego syn również wydaje się podzielać zamiłowanie do aut.

Jak pisze AP, książka wyraźnie ukazuje kontrast między stylem życia przywódców Korei Północnej a warunkami, w jakich żyją jej mieszkańcy, zmuszeni niekiedy do jedzenia kory z drzew.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Luksusy krytyków "zachodniej dekadencji"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.