Merkel ostrzega lobby atomowe przed naciskami

(fot. PAP/EPA/JAN WOITAS)
PAP / mik

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ostrzegła przedstawicieli gospodarki i grup interesów przed próbą wywierania presji na rząd. To reakcja na niedawną kampanię lobby atomowego m.in. przeciwko planowanemu podatkowi od elementów paliwowych.

"Jeśli cokolwiek sugeruje groźbę czy presję, to prowadzi to u mnie do całkowitego oporu" - oświadczyła Merkel w wywiadzie wideo dla grupy medialnej Madsack, którego fragmenty opublikowały we wtorek agencje.

Dodała, że jako kanclerz federalna nie ponosi zobowiązań wobec określonych grup interesów lecz wobec wszystkich mieszkańców kraju.

DEON.PL POLECA

Sygnatariusze apelu argumentują, że zanim osiągnięty zostanie wystarczający stopień rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, niemiecka gospodarka potrzebuje nowoczesnych elektrowni węglowych oraz atomowych. Przedwczesna rezygnacja z energetyki węglowej i atomowej "zniweczyłaby miliardowy kapitał - na niekorzyść środowiska naturalnego, gospodarki państwa i ludzi" - ocenili.

Apel ten potraktowano jako próbę wywarcia nacisku na niemiecki rząd, aby opracowywana właśnie koncepcja polityki energetycznej w jak najmniejszym stopniu obciążała koncerny. "Rzadko rząd federalny jest stawiany pod tak wielką presją" - napisał tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu.

"Widać tu frustrację przedstawicieli gospodarki, którzy oczekiwali od 'swojej' koalicji (chadeków i liberałów - PAP) dużo więcej. I jest to też kontynuacja pozornie wiecznej walki atomowej w RFN" - dodał tygodnik.

W zeszły poniedziałek sekretarz generalny partii CDU Hermann Groehe poinformował ponadto, że chadecy opowiadają się za obciążeniem branży energetyki atomowej dodatkową opłatą ekologiczną.

Wpływy z tych nowych ciężarów miałyby zostać przeznaczone na inwestycje w energetykę opartą na źródłach odnawialnych. Pośrednio byłaby to również forma rekompensaty za obiecywane przez rząd wydłużenie okresu funkcjonowanie niemieckich elektrowni atomowych poza rok 2021.

Według obecnie obowiązujących regulacji, przyjętych jeszcze przez rząd socjaldemokratów i Zielonych, do tego czasu wyłączone mają zostać wszystkie niemieckie reaktory. Jednak rządzący obecnie chadecy i liberałowie opowiadają się za wydłużeniem tego okresu.

Koncerny energetyczne chcą, by reaktory pracowały jeszcze co najmniej o 15 lat dłużej. Niektórzy eksperci zauważają jednak, że będzie to trudne do przeprowadzenia, tym bardziej, że po majowych wyborach w Nadrenii Północnej-Westfalii koalicja rządząca straciła większość w drugiej izbie niemieckiego parlamentu (Bundesrat).

Koncepcja polityki energetycznej Niemiec ma być gotowa pod koniec września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Merkel ostrzega lobby atomowe przed naciskami
Komentarze (1)
PN
prosze nie zapominać
24 sierpnia 2010, 17:49
 że kanclerz Merkel jest fizykiem - czyli wie co robi