Merkel przeciwna bojkotowi Izraela

Merkel przeciwna bojkotowi Izraela
(fot. EPA/ABIR SULTAN)
PAP / kn

Kanclerz Angela Merkel wypowiedziała się podczas niemiecko-izraelskich konsultacji we wtorek w Jerozolimie przeciwko bojkotowi Izraela w reakcji na budowę osiedli żydowskich. Berlin będzie reprezentował Izrael w krajach, gdzie nie ma izraelskich konsulatów.

"Uważamy, że bojkot nie jest właściwą metodą osiągania postępów w procesie pokojowym" - powiedziała Merkel, zaznaczając, że jej rząd nie rozważa takiej opcji. Tylko dzięki negocjacjom możliwy jest postęp - dodała szefowa  rządu, cytowana przez niemieckie media. 
Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł, że sankcje uderzą też w Palestyńczyków. 
W rozpoczętych w poniedziałek wieczorem konsultacjach międzyrządowych bierze udział niemal cały niemiecki rząd. 
Merkel potwierdziła niemieckie stanowisko w kryzysie bliskowschodnim, którego fundamentem jest postulat istnienia dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego. Kanclerz Niemiec wyraziła przy tej okazji zaniepokojenie z powodu budowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Powstanie dwóch państw wymaga "terytorialnej integralności poszczególnych tworów (państwowych)" - zaznaczyła Merkel. Jak dodała, Niemcy i Izrael nie zawsze zgadzają się w kwestiach dotyczących polityki osadniczej. Netanjahu zastrzegł, że warunkiem porozumienia jest uznanie przez Palestyńczyków państwa żydowskiego. 
Niektóre firmy i organizacje międzynarodowe grożą bojkotem Izraela. Sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł władze izraelskie na początku lutego, że mogą ponieść konsekwencje ewentualnego fiaska obecnego dialogu z Palestyńczykami w postaci izolacji na arenie międzynarodowej.
Prowadzone od lipca 2013 roku negocjacje są kolejną próbą zakończenia trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 
Jednym z istotnych elementów, które budzą kontrowersje w kontekście procesu pokojowego, jest przyszłość żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Kwestia ta doprowadziła do poważnego starcia między premierem Netanjahu a ministrem gospodarki Naftalim Bennettem - przywódcą ultraprawicowej partii, która nie zgadza się na opuszczenie tych osiedli przez osadników.
Innym problemem są działające na Zachodnim Brzegu izraelskie przedsiębiorstwa. Ich wyroby - zdaniem niektórych organizacji i instytucji międzynarodowych - powinny być bojkotowane, gdyż powstają na terytoriach okupowanych. 
Oba rządy omawiały też kwestię negocjacji z Iranem dotyczących irańskiego programu badań atomowych. Merkel broniła decyzji o podjęciu rozmów z władzami w Teheranie. Jak podkreśliła, celem negocjacji, w których uczestniczą także Niemcy, jest odsunięcie zagrożenia nie tylko dla Izraela, lecz także dla Europy. 
Wśród szeregu podpisanych porozumień uwagę niemieckich mediów zwróciła umowa o reprezentowaniu przez Niemcy Izraela w tych krajach, gdzie nie ma izraelskich przedstawicielstw dyplomatycznych. Merkel uznała to porozumienie za "dowód zaufania" ze strony Izraela. Niemiecka kanclerz otrzymała z rąk prezydenta Szimona Peresa najwyższe izraelskie cywilne odznaczenie państwowe. 
Przed wizytą w Izraelu Merkel potwierdziła zasadę obowiązującą w niemieckiej polityce zagranicznej, zgodnie z którą bezpieczeństwo Izraela jest niemiecką racją stanu.    
W przyszłym roku Niemcy i Izrael będą uroczyście obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel przeciwna bojkotowi Izraela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.