Merkel w Grecji wzywa UE do solidarności w polityce migracyjnej

Merkel w Grecji wzywa UE do solidarności w polityce migracyjnej
(fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)
PAP/ ed

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w piątek po rozmowach w Grecji z prezydentem tego kraju Prokopisem Pawlopulosem do wspólnej i solidarnej polityki migracyjnej w UE. Ateny i Berlin wciąż dzieli kwestia reparacji wojennych.

Według Merkel "kwestia uchodźców dotyczy wszystkich". "Niemcy zawsze mówiły jasno, że nie możemy w tej sprawie zostawiać Grecji samej" - oświadczyła.

Berlin zawsze za wspólną polityką azylową

Podkreśliła również, że Berlin zawsze opowiadał się za wspólną unijną polityka azylową i uchodźczą, "do której każdy musi wnosić wkład". Dodała, że zdaje sobie sprawę z przepełnienia obozów dla migrantów na wyspach na Morzu Egejskim.

DEON.PL POLECA

Strony poruszyły również kwestie umowy o zmianie nazwy Macedonii, wyrażając opinię, że zarówno Skopje, jak i Ateny powinny wprowadzić w życie to porozumienie.

Zawarta w czerwcu umowa Skopje-Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii.

Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii. W umowie uzgodniono zmianę konstytucyjnej nazwy Macedonii, a w zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w UE i NATO.

Ateny i Berlin zgadzają się "niemal we wszystkich tematach"

Dpa pisze, że obecnie Ateny i Berlin "zgadzają się niemal we wszystkich tematach". W tym kontekście agencja wymienia politykę migracyjną oraz umowę o zmianie nazwy Macedonii. Zauważa zarazem, że jedna kwestia dzieli Ateny i Berlin - reparacje za II wojnę światową. Temat ten był już poruszany w czwartek podczas rozmów Merkel z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

Pawlopulos zaznaczył w piątek, że reparacje "mogą być wyjaśnione prawnie na poziomie europejskim". Są historycznie uzasadnione - dodał. Merkel natomiast zapewniła, że Niemcy są świadomi swojej historycznej odpowiedzialności. "Wiemy też, jak wiele cierpienia przenieśliśmy Grecji jako Niemcy w czasie narodowego socjalizmu" - oświadczyła.

Powołana przez parlament w Atenach komisja ekspertów kilka lat temu oszacowała straty wojenne Grecji na co najmniej 289 miliardów euro. Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 roku niemieckim władzom okupacyjnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel w Grecji wzywa UE do solidarności w polityce migracyjnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.