Merkel wzywa Ukrainę do spełnienia warunków

(fot. EPA/Michael Kappeler)
PAP / drr

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w poniedziałek w Bundestagu wezwała Ukrainę do szybkiego spełnienia warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Napomniała Rosję, że żaden kraj nie ma prawa weta wobec decyzji o współpracy z Brukselą.

"Oczekujemy podjęcia przez Ukrainę wiarygodnych kroków w kierunku spełnienia warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej" - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządowym przedstawionym w parlamencie w Berlinie.

Szefowa niemieckiego rządu przypomniała o najważniejszych warunkach postawionych Ukrainie przez ministrów spraw zagranicznych UE w 2012 roku, w tym zrewidowania systemu selektywnego wymiaru sprawiedliwości, którego symbolem jest uwięzienie Julii Tymoszenko.

Merkel zapewniła, że Niemcy są gotowe wspierać, także finansowo, proces reform na Ukrainie. "Warunki musi jednak stworzyć sama Ukraina, i to nie kiedyś w przyszłości, lecz teraz" - powiedziała. Jak zaznaczyła, w chwili obecnej nie wiadomo, czy Ukraina zamierza spełnić warunki podpisania umowy.

Kanclerz zapewniła, że jeśli Ukraina podpisze umowę i poniesie z tego powodu straty ze względu na negatywne reakcje ze strony Rosji, to UE powinna udzielić Ukraińcom pomocy. Wymieniła w tym kontekście dodatkowe możliwości zbytu dla ukraińskich towarów i pomoc w dziedzinie zaopatrzenia w energię.

"Kraje same decydują o swoim kierunku, nie może być prawa weta ze strony krajów trzecich" - podkreśliła Merkel. Jak dodała, temat ten poruszała w rozmowach z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, zapewniając go, że Partnerstwo Wschodnie nie jest skierowane przeciwko Rosji.

Merkel zastrzegła, że Partnerstwo Wschodnie nie jest instrumentem unijnej polityki rozszerzenia UE. Zaznaczyła, że w tym projekcie nie chodzi o perspektywę wstąpienia do UE, lecz o wsparcie dla partnerów na wschodzie w procesie demokratyzacji i modernizacji.

Na szczycie PW w Wilnie, który odbędzie się 28 i 29 listopada, Unia miała podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. Jednak ukraiński parlament nie zakończył na razie prac nad wymaganymi przez UE trzema ustawami - dotyczącymi prawa wyborczego, reformy prokuratury generalnej oraz ustawą, która ma umożliwić wyjazd przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko na leczenie za granicę. UE domaga się uwolnienia byłej premier, uważając, że padła ona ofiarą wybiórczego stosowania prawa przez władze wobec przeciwników politycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Merkel wzywa Ukrainę do spełnienia warunków
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.