Mimo gróźb Rosji, plany tarczy nadal aktualne

Mimo gróźb Rosji, plany tarczy nadal aktualne
(fot. EPA/EKATERINA SHTUKINA)
AFP, Reuters / PAP / slo

Biały Dom oświadczył w środę, że mimo ostrzeżenia prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa plany budowy tarczy antyrakietowej USA i NATO w Europie do 2020 roku są aktualne. Waszyngton powtórzył też, że projekt nie jest wymierzony w Rosję.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tommy Vietor zaznaczył, że Stany Zjednoczone "wieloma kanałami" wyjaśniały Rosji, że planowane w Europie systemy obrony przeciwrakietowej "nie stanowią zagrożenia i nie mogą zagrażać rosyjskiemu potencjałowi odstraszania strategicznego". Dodał też, że projekt nie jest pomyślany jako taki środek.

- Stany Zjednoczone dowiodły otwarcia i przejrzystości w stosunkach z Rosją, jeśli chodzi o nasze plany obrony przeciwrakietowej, które stanowią odpowiedź na narastające zagrożenie ze strony Iranu wobec naszych sojuszników - podkreślił Vietor.

DEON.PL POLECA

Podobną deklarację złożył wcześniej Pentagon. - System europejskiej obrony przeciwrakietowej, nad którym pracujemy od kilku lat z naszymi europejskimi partnerami i Rosją, nie jest wymierzony w Rosję", lecz stanowi odpowiedź na zagrożenie balistyczne ze strony Iranu - oświadczył rzecznik Ministerstwa Obrony John Kirby.

Była to odpowiedź na wystąpienie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który zagroził w środę, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej USA w Europie, Moskwa odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń. Miedwiediew podkreślił, że jego kraj może też wyjść z rosyjsko-amerykańskiego układu o redukcji broni strategicznych (START).

Miedwiediew podał też, że w ramach budowy systemu obrony powietrznej i kosmicznej Rosji w pierwszej kolejności wzmocniona zostanie osłona obiektów jej strategicznych sił jądrowych.

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Potem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z takich radarów znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - Stany Zjednoczone przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie.

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mimo gróźb Rosji, plany tarczy nadal aktualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.