Monti: najtrudniejsze chwile od wojny

(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
PAP / psd

 Nowy premier Włoch Mario Monti oświadczył w czwartek w Senacie, że utworzył "rząd narodowego zaangażowania", którego zadaniem jest przezwyciężenie kryzysu. Przedstawiając założenia swej polityki zapowiedział rygor finansowy i sprawiedliwość społeczną.

- Chciałbym użyć tego określenia: rząd narodowego zaangażowania. To oznacza wzięcie na siebie zadania umocnienia relacji obywatelskich i instytucjonalnych opierając je na poczuciu państwa - stwierdził włoski premier.

- Moja misja nie jest łatwiejsza - przyznał szef rządu. Jego zdaniem "wiarygodność Włoch jest fundamentalnym wyzwaniem".

- Europa przeżywa najtrudniejsze chwile od czasów drugiej wojny światowej - podkreślił Mario Monti.

- Postrzegam moją służbę nie z wyniosłością kogoś, kto uważa się za eksperta, który chce udowodnić swą wyższość nad polityką. Mam nadzieję, że rząd będzie mógł przyczynić się, w duchu poszanowania, do większego pojednania obywateli i instytucji, obywateli i polityki - wyjaśnił premier Włoch.

Wyraził przekonanie, że konieczne jest przezwyciężenie negatywnego wizerunku kraju jako "słabego ogniwa" w Unii Europejskiej. - W przeciwnym razie grozi nam to, że staniemy się wzorem dla tych, którzy nie chcą silnych Włoch - ostrzegł.

- Przyszłość euro zależy także od tego, co Włochy uczynią w najbliższych tygodniach - oświadczył Mario Monti kładąc następnie nacisk na słowo "także" i dodając: "nie tylko".

Jednocześnie zaznaczył, że to nie Unia pokazała Włochom, co mają robić na rzecz większego wzrostu gospodarczego i przypomniał, że od dawna wskazują to włoskie badania wymieniające wszystkie słabe punkty gospodarki kraju.

W opinii Mario Montiego wyrzeczenia, jakie są konieczne w obecnej sytuacji, powinny być równe.

Przypominając o tym, że obecny kryzys jest międzynarodowy przestrzegł zarazem przed jego "demonizowaniem".

W expose Mario Montiego znalazla się także zapowiedź rewizji wydatków Rady Ministrów, cięcia w nakładach na lokalne urzędy, zaostrzenie walki z oszustwami podatkowymi oraz uporządkowanie systemu podziału administracyjnego na liczne prowincje, reforma rynku pracy, wspieranie zatrudnienia młodzieży oraz kobiet. Premier mówił też o potrzebie uchylenia wielu zabezpieczeń społecznych, chroniących według niego niesłusznie niektóre grupy pracowników kosztem innych, zwłaszcza młodych, nie mających etatu.

W opinii Montiego konieczne są działania na rzecz tworzenia nowych firm, poprawa wydajności służb publicznych, a także podniesienie poziomu edukacji, który - jak przypomniał - jest obecnie poniżej europejskiej średniej.

- Możliwe jest wspólne wyzwolenie kraju - oświadczył szef utworzonego w środę rządu.

Głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu odbędzie się w Senacie w czwartek około 20.30, a w Izbie Deputowanych - w piątek po południu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Monti: najtrudniejsze chwile od wojny
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.