Muzułmanie zjednoczeni i bardzo zróżnicowani
Muzułmanie są zjednoczeni w swej wierze w jednego Boga (Allaha) i proroka Mahometa oraz praktykowaniu takich kanonów swej religii jak post i jałmużna dla potrzebujących, ale też znacznie różnią się od siebie - wynika z raportu Pew Forum on Religion and Public Life.
Raport jest oparty na sondażu przeprowadzonym przez ten ośrodek badania religii w 39 krajach i na terytoriach zamieszkanych łącznie przez 67 procent muzułmanów. Na całym świecie jest ich około 1,6 miliarda.
W ponad połowie krajów, gdzie prowadzono badania, co najmniej 90 procent muzułmanów deklaruje, że pości w czasie ramadanu. Niemal tak samo przestrzegany jest nakaz jałmużny dla biednych (po arabsku: zakat), chociaż rozmaicie w poszczególnych krajach - w Indonezji daje ją 98 procent muzułmanów, w Kazachstanie - tylko 36 procent.
W większości badanych krajów mężczyźni częściej niż kobiety uczęszczają do meczetu. Nie wynika to jednak z mniejszego znaczenia przypisywanego religii przez kobiety, tylko z ogólnych norm kulturowych, które ograniczają prawa kobiet.
W aż 32 spośród 39 krajów, gdzie przeprowadzono sondaż, co najmniej połowa muzułmanów oświadczyła, że "jest tylko jeden sposób zrozumienia nauk islamu".
Mniejszość uważa, że możliwe są różne ich interpretacje. Tylko w kilku innych krajach ten ostatni pogląd wyznaje większość muzułmanów (w USA 57 procent).
Zaledwie jedna czwarta muzułmanów na świecie nie określa się przez przynależność do jednego z dwóch głównych odłamów islamu: sunnitów lub szyitów, a jedynie jako "po prostu muzułmanie". Identyfikacja taka występuje zwłaszcza w Azji Środkowej i na Bałkanach. Muzułmanie na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji Południowej określają się zwykle jako sunnici lub szyici.
Skomentuj artykuł