Na świecie jest już kilka gotowych do zatwierdzenia szczepionek przeciwko Covid-19

(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę przeciwko Covid-19 opracowaną przez Pfizera i BioNTech. W ostatniej fazie przygotowań są także szczepionki Moderny, AstraZeneca, Sputnik V oraz kilka projektów chińskich.

Szczepionka przygotowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest według ostatecznych wyników końcowej fazy badań klinicznych skuteczna w 95 proc. Substancja wywołuje reakcję immunologiczną u pacjentów ze wszystkich grup wiekowych, przy jej stosowaniu nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni, a odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki, po tygodniu od podania drugiej. Szczepionka Pfizera musi być transportowana i przechowywana w temperaturze minus 70 st. C., firma produkuje specjalne opakowania, które mają ułatwić ten proces.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zapowiedziała, że jej eksperci ocenią skuteczność szczepionki Pfizera na spotkaniu 10 grudnia, po tym substancja mogłaby zostać awaryjnie dopuszczona do użytku w USA. Decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie zezwolenia na użycie substancji w krajach Unii Europejskiej należy się spodziewać 29 grudnia.

Amerykański koncern Moderna opracował swoją szczepionkę we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia. Badania potwierdziły, że substancja okazała się skuteczna w ponad 94 proc. przypadków jej podania. Podobnie jak preparat Pfizera/BioNTechu substancja jest oparta na nowej technologii mRNA po raz pierwszy stosowanej przy produkcji szczepionek. Substancja Moderny musi być magazynowana w temperaturze minus 20 st. C., później może być jeszcze przez miesiąc przechowywana w temp. od minus 2 do minus 8 st. C. Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach w odstępie czterech tygodni. FDA zapowiedziało, że preparat Moderny zostanie oceniony 17 grudnia, EMA zdecyduje o zatwierdzeniu jej do użycia w UE do 12 stycznia.

DEON.PL POLECA


Brytyjski koncern AstraZeneca przygotował szczepionkę przeciwko Covid-19 we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim. Przy optymalnej dawce jej skuteczność wyniosła ok. 90 proc. Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach w odstępie miesiąca. Testy kliniczne nie potwierdziły poważnych efektów ubocznych. Preparat jest szczepionką wektorową, ten rodzaj technologii medycznej jest stosowany również w innych szczepionkach, w tym tych przeciwko wirusowi ebola. Substancja może być przechowywana w temperaturze 2-8 stopni przez co najmniej 6 miesięcy. Rozpoczął się już formalny proces oceny substancji przez regulatora rynku farmaceutycznego w Wielkiej Brytanii.

Rosyjski Ośrodek im. Gamalei opracował szczepionkę przeciwko Covid-19 Sputnik V. Podawana jest w dwóch dawkach w odstępie dwóch tygodni. Badania kliniczne potwierdziły 92 proc. skuteczność substancji w 28 dni po podaniu pierwszej dawki i 95 proc. po 42 dniach; nie stwierdzono poważnych skutków ubocznych. Szczepionka musi być przechowywana w temperaturze minus 18 st. C. Masowe szczepienia w Rosji powinny się rozpocząć przed końcem br.

Zawansowane są również prace nad szczepionką przygotowywaną przez amerykański koncern Johnson & Johnson. W ostatniej fazie rozwoju są również co najmniej cztery szczepionki przeciwko Covid-19 opracowane przez firmy chińskie, niektóre z nich są już warunkowo dopuszczone do użytku w tym kraju.

Każda ze szczepionek, wobec których toczy się proces ich zatwierdzenia przeszła badania kliniczne, w których brały udział dziesiątki tysięcy osób. Koncerny farmaceutyczne już podpisały kontrakty z poszczególnymi państwami i z UE na dostarczenie setek milionów dawek substancji. Większe dostawy mają się zacząć w 2021 r., ale niektóre kraje deklarują, że program masowych szczepień rozpocznie się jeszcze pod koniec tego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na świecie jest już kilka gotowych do zatwierdzenia szczepionek przeciwko Covid-19
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.