Nadzwyczajne posiedzenie państw NATO

Nadzwyczajne posiedzenie państw NATO
(fot. Utenriksdept / Foter / CC BY-ND)
Reuters / PAP / ak

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na wtorek na wniosek Turcji nadzwyczajne posiedzenie państw Sojuszu, by omówić sytuację po zamachu samobójczym w Suruc i operacjach Ankary przeciwko Państwu Islamskiemu i kurdyjskim rebeliantom.

NATO podało w niedzielę w oświadczeniu, że Rada Północnoatlantycka (NAC), w skład której wchodzą ambasadorzy wszystkich 28 państw Sojuszu, spotka się na wniosek Turcji, aby przeprowadzić konsultacje w trybie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.

- Turcja zażądała posiedzenia ze względu na powagę sytuacji po strasznych atakach terrorystycznych, do których doszło w ostatnich dniach (w Turcji), a także aby poinformować sojuszników o krokach, które podejmuje - poinformowało NATO.

- Sojusznicy NATO bardzo uważnie śledzą rozwój wydarzeń i są solidarni z Turcją - dodano w komunikacie.

Od piątku tureckie lotnictwo atakuje pozycje Państwa Islamskiego (IS) w północnej Syrii. Tureckie F-16 zaatakowały także w północnym Iraku cele związane z kurdyjskimi rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Ataki na pozycje IS w Syrii nastąpiły niespełna tydzień po poniedziałkowym zamachu w Suruc, dokonanym według Ankary zapewne przez Państwo Islamskie. Terrorysta samobójca zabił w Suruc 32 osoby, młodych sympatyków sprawy kurdyjskiej. Po zamachu Turcja ogłosiła, że udostępni USA i koalicji walczącej z IS swoje bazy lotnicze, w tym strategiczną bazę Incirlik.

Artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego głosi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Od powstania NATO w 1949 r. powoływano się na ten artykuł kilkakrotnie; Rada Północnoatlantycka spotkała się na wniosek Turcji w 2003 i 2012 r. oraz na wniosek Polski w 2014 r. w związku sytuacją na Krymie - przypomina agencja Reutera.

Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym NATO; w jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, a obradom przewodniczy sekretarz generalny. Na jej forum przeprowadzane są m.in. konsultacje w sprawie bezpieczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nadzwyczajne posiedzenie państw NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.