Nagły powrót zimy w Europie: karambole, lawiny

Nagły powrót zimy w Europie: karambole, lawiny
Ulewne deszcze w Hiszpanii spowodowały szkody na wielu drogach (fot. EPA/MIGUEl ANGEL MOLINA)
PAP / wab

Setki wypadków drogowych i alarm o zagrożeniu lawinowym w Alpach to bilans nagłego powrotu zimy w pierwszy weekend marca. W Niemczech zginęło co najmniej pięć osób.

W niemieckiej części Alp lawina, która zeszła w niedzielę, przysypała kilku turystów. Jeden z nich stracił życie. Cztery kolejne osoby to ofiary kolizji na oblodzonych drogach. Służby drogowe tylko w sobotę naliczyły co najmniej 500 wypadków, wynikających z gęstych opadów śniegu. W Bawarii, na autostradzie A93 w pobliżu granicy z Czechami, powstał karambol, w którym rannych zostało 17 ludzi. Tam - jak podała niemiecka policja - po zderzeniu trzech aut wjechało na siebie około 40 samochodów osobowych i trzy ciężarówki.

Do innego karambolu doszło na autostradzie A4 między Dreznem a Chemnitz. Uczestniczyło w nim około 70 aut.

Do wielu stłuczek i wypadków dochodziło również w Austrii. Obrażenia odniosło kilkadziesiąt osób. Wielokilometrowe zatory powstały na autostradzie w okolicach Innsbrucku; oblodzenie i zaspy niemal całkowicie zatrzymały ruch w kierunku Niemiec.

W południowej Hiszpanii tymczasem po ulewnych deszczach doszło do powodzi. W prowincjach Cadiz i Malaga z zalanych domów strażacy ewakuowali setki mieszkańców. Z brzegów wystąpiły trzy rzeki Andaluzji. Zamknięto część dróg.

Pięć osób zostało rannych, gdy powstała wskutek silnego powiewu wiatru fala rozbiła okno na promie z Maroka do Hiszpanii.

Lokalne powodzie i podtopienia wystąpiły również w Portugalii, którą także - podobnie jak Hiszpanię - nawiedziły obfite opady.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagły powrót zimy w Europie: karambole, lawiny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.