Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego zaśmiecony przez ludzi

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego zaśmiecony przez ludzi
fot. depositphotos
PAP / jh

Naukowcy odkryli ogromne ilości odpadów na dnie Głębi Calypso, najgłębszego miejsca Morza Śródziemnego. Plastikowe worki, butelki i metalowe puszki znalazły się na głębokości około 5100 m, zanieczyszczając środowisko głębokomorskie.

Śmieci na dnie morza – skąd pochodzą?

Badania wykazały, że śmieci docierają do Głębi Calypso zarówno z lądu, jak i ze statków. Główne źródła odpadów to plastikowe torebki i butelki przenoszone przez prądy morskie, worki pełne śmieci wyrzucane wprost ze statków, opakowania szklane i metalowe puszki.

Alarmujące dane o zanieczyszczeniu

Zgodnie z publikacją w czasopiśmie „Marine Pollution Bulletin”, Głębia Calypso jest jednym z najbardziej zaśmieconych obszarów głębokomorskich na świecie. Prawie 90% znalezionych odpadów to plastik, a na każdym kilometrze kwadratowym dna znajduje się ponad 27 tysięcy śmieci.

Dlaczego Głębia Calypso gromadzi odpady?

Zdaniem prof. Miquela Canalsa z Uniwersytetu w Barcelonie, Głębia Calypso ma specyficzne warunki sprzyjające gromadzeniu odpadów:

  • Zamknięta struktura (20 km długości, 5 km szerokości),

  • Strome zbocza i płaskie dno,

  • Słabe prądy, które nie pozwalają na naturalne przemieszczanie się śmieci.

Badania łodzią podwodną Limiting Factor

Eksploracja dna Głębi Calypso odbyła się za pomocą załogowej łodzi podwodnej Limiting Factor, jednostki zdolnej do zanurzenia w najgłębszych miejscach oceanów. W ciągu 43 minut podwodna misja pokonała 650 m w pionie, dokumentując obecność odpadów.

Wpływ na życie morskie

Odpady na dnie Morza Śródziemnego mają negatywny wpływ na organizmy morskie. Zwierzęta połykają plastikowe odpady, co prowadzi do ich zatrucia, a niektóre gatunki wykorzystują śmieci jako kryjówki lub miejsca lęgowe.

Morze Śródziemne – najbardziej zanieczyszczony akwen

Już w 1975 roku w cieśninie Skagerrak odkryto odpady na dnie morskim, ale obecne badania wskazują, że Morze Śródziemne jest jednym z najbardziej zaśmieconych mórz na świecie. W 2021 roku w Cieśninie Mesyńskiej znaleziono rekordową liczbę odpadów na głębokości 250 m.

Apel naukowców o walkę z zanieczyszczeniem

Prof. Canals podkreśla, że Morze Śródziemne jest akwenem zamkniętym, intensywnie eksploatowanym przez ludzi. Odpady gromadzą się przez dynamiczny ruch statków i szeroko zakrojone połowy. Naukowcy apelują o podjęcie globalnych działań na rzecz redukcji plastikowych odpadów.

Źródło: PAP / jh

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego zaśmiecony przez ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.