Najważniejsze zadanie nowego rządu to obrona

Najważniejsze zadanie nowego rządu to obrona
(fot. Ybilyk / CC BY-SA 3.0)
PAP / ptsj

Zapewnienie bezpieczeństwa i obrony państwa to główne priorytety działalności nowego rządu, który ma powstać na Ukrainie w najbliższym czasie - zadeklarował w piątek premier Arsenij Jaceniuk, który pozostanie na stanowisku szefa rządu.

"Zadanie numer jeden to bezpieczeństwo narodowe, obrona i przemysł wojskowy" - powiedział, występując na konferencji prasowej w siedzibie Rady Ministrów w Kijowie.

Jaceniuk zaapelował o jak najszybsze powołanie nowej koalicji rządowej i zaproponował kandydatury ministrów, których chciałby widzieć w swoim gabinecie, tworzonym po październikowych wyborach parlamentarnych. Zdaniem premiera kandydatury te powinny być omawiane na forum publicznym.

DEON.PL POLECA

Premier chce, by w rządzie pozostali m.in. dotychczasowi szefowie MSW, MSZ i resortu obrony: Arsen Awakow, Pawło Klimkin i Stepan Połtorak. Jako wicepremiera do spraw rozwoju regionalnego widziałby obecnego wicepremiera Wołodymyra Hrojsmana.

Według Jaceniuka tekę ministra finansów mógłby objąć obecny wiceminister w tym resorcie, Witalij Łysowenko, a ministrem gospodarki zostałby wiceszef administracji prezydenckiej Dmytrij Szymkiw. W ministerstwie energetyki premier widziałby obecnego prezesa państwowej spółki paliwowej Naftohaz, Andrija Kobolewa.

Jaceniuk zaproponował stworzenie w nowym rządzie funkcji wicepremiera ds. integracji europejskiej.

"Sądzę, że na to stanowisko można by zaprosić jednego z europejskich liderów, ale o tym poinformuję po zakończeniu rozmów (...), tych liderów, którzy doprowadzili kraje europejskie do członkostwa w UE" - oświadczył.

Media natychmiast wytknęły premierowi, że zgodnie z prawem w rządzie nie może pracować osoba, która nie ma ukraińskiego obywatelstwa.

Mimo że wybory parlamentarne odbyły się na Ukrainie 26 października, rozmowy koalicyjne wciąż trwają. Uczestniczą w nich: Front Ludowy Jaceniuka, prezydencki Blok Petra Poroszenki, Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego, populistyczna Radykalna Partia Ołeha Laszki i Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko.

Zgodnie z oficjalnymi wynikami wyborów parlamentarnych do Rady Najwyższej Ukrainy weszły: Front Ludowy (22,14 proc. poparcia), Blok Petra Poroszenki (21,81 proc.), Samopomoc (10,97 proc.), Blok Opozycyjny, który wywodzi się z Partii Regionów zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza (9,43 proc.), Radykalna Partia (7,44 proc.) oraz Batkiwszczynia (5,58 proc.).

W wyborach parlamentarnych Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). Oznacza to, że mimo zwycięstwa partii Jaceniuka w głosowaniu na listy partyjne najwięcej posłów w parlamencie będzie miał Blok Poroszenki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najważniejsze zadanie nowego rządu to obrona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.