Naziści korzystali ze świadczeń socjalnych w USA
Amerykańska Administracja Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Administration - SSA) wypłaciła 20,2 mln dolarów ponad 130 osobom, podejrzanym o udział w nazistowskich zbrodniach w czasie drugiej wojny światowej - pisze w niedzielę Associated Press.
Agencja powołuje się na raport Inspektora Generalnego SSA, mający się ukazać w najbliższych dniach i odnotowuje, że impulsem do opracowania tego raportu było jej własne śledztwo w tej sprawie. AP dodaje, że w zeszłym roku SSA odmówiła jej dostępu do danych na temat wypłacania świadczeń socjalnych podejrzanym o związki z nazizmem.
Według AP świadczenia wypłacone takim podejrzanym są znacznie większe niż pierwotnie przypuszczano. Sprawa dotyczy okresu od lutego 1962 do stycznia 2015 roku, kiedy weszła w życie nowa ustawa No Social Security for Nazis Act (Żadnych świadczeń socjalnych dla nazistów), w wyniku której wstrzymano wypłacanie świadczeń czterem osobom. W raporcie Inspektora Generalnego SSA nie wymienia się nazwisk podejrzanych.
Associated Press pisze, że okres i wielkość świadczeń wypłacanych osobom podejrzanym o udział w zbrodniach nazistowskich pokazuje, że amerykańska opinia publiczna była nieświadoma napływu byłych nazistów do USA. Ich liczbę szacuje się nawet na 10 tysięcy. Wielu kłamało, zatajając swą nazistowską przeszłość, żeby dostać się do Stanów Zjednoczonych i zdobyć obywatelstwo.
Władze USA późno na to zareagowały. Dopiero w 1979 roku w resorcie sprawiedliwości utworzono specjalną komórkę, której zadaniem było wykrywanie byłych nazistów.
AP pisze też, że ustaliła, iż ministerstwo sprawiedliwości wykorzystywało lukę prawną, by nakłaniać podejrzanych o związki z nazizmem do opuszczenia USA w zamian za nieodbieranie im świadczeń socjalnych. Jeśli zgadzali się wyjechać dobrowolnie lub po prostu uciekli z USA, mogli zatrzymać świadczenia. Resort sprawiedliwości zaprzeczył jednak, jakoby wykorzystywał świadczenia socjalne do pozbywania się byłych nazistów.
Raport Inspektora Generalnego SSA stwierdza, że 38 byłym nazistom wypłacono 5,6 miliona dolarów, zanim zostali deportowani. Dziewięćdziesięciu pięciu podejrzanym o związki z nazizmem, którzy nie zostali deportowani, ale wobec których utrzymały się, bądź potwierdziły podejrzenia, otrzymało świadczenia łącznej wysokości 14,5 mln dolarów.
Skomentuj artykuł