Nepal: protestujący odrzucili poprawkę do konstytucji

Nepal: protestujący odrzucili poprawkę do konstytucji
(fot. PAP / EPA / NARENDRA SHRESTHA)
PAP / ml

Lud Madhesi, domagający się m.in. większej autonomii i korzystniejszego wytyczenia granic prowincji, odrzucił poprawkę do konstytucji, która miała zakończyć prowadzoną przez nich od miesięcy blokadę ważnego przejścia granicznego na południu Nepalu.

Partie reprezentujące Madhesi w parlamencie zbojkotowały sobotnie głosowanie. Polityk jednego z tych ugrupowań Laxman Lal Karna powiedział w niedzielę, że uchwalona poprawka "nie odpowiada na nasze postulaty, w tym na postulat zmiany granic prowincji".
Poprawka, przyjęta z poparciem rządzącej koalicji i głównej partii opozycyjnej, ma w ramach proporcjonalnej reprezentacji zagwarantować przedstawicielom nepalskich mniejszości więcej stanowisk we wszystkich rządowych instytucjach, m.in. w wojsku, oraz zwiększyć liczbę ich przedstawicieli w parlamencie poprzez utworzenie dla nich nowych okręgów wyborczych.
Deputowani nie zajęli się jednak trzecim, najważniejszym postulatem Madhesi, czyli wytyczeniem na nowo terytorium prowincji na południu Nepalu tak, by w ich granicach znalazła się cała równina Madhes, tradycyjnie zamieszkana przez ten lud - zauważa agencja Kyodo.
Rząd w Katmandu obiecał, że powoła specjalną komisję, która ma w ciągu trzech miesięcy wytyczyć granice w sposób korzystny dla Madhesi. Jednak największe nepalskie partie polityczne obawiają się, że jeśli cała równina Madhes, przez którą przebiegają wszystkie szlaki handlowe z Indiami, znajdzie się pod kontrolą Madhesi, tamtejsze władze zyskają zbyt duży wpływ na bezpieczeństwo dostaw, a tym samym na rząd centralny.
Od września ubiegłego roku Madhesi protestują przeciw niesprawiedliwemu ich zdaniem przebiegowi granic prowincji, które poprowadzono przez ich ziemie. Domagają się powiększenia terytorium ich prowincji, większej reprezentacji we władzach i większej autonomii na swoich terenach.
Protesty i połączony z nimi strajk generalny na południu kraju doprowadził do zablokowania ważnego przejścia na granicy z Indiami, przez które Nepal sprowadzał znaczną część paliwa i innych towarów. Blokada sprawiła, że w kraju zaczęło brakować paliwa i leków.
Od sierpnia ub. roku w starciach związanych z konfliktem między Madhesi a Katmandu zginęło ponad 50 osób. Trzy osoby zmarły w czwartek, gdy policja zaczęła strzelać do protestujących Madhesi, którzy próbowali zaatakować polityczny wiec zorganizowany na południu przez partię premiera Khadgi Prasada Oli.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nepal: protestujący odrzucili poprawkę do konstytucji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.