Netanjahu planuje przyłączenie osiedli na Zachodnim Brzegu do Izraela. Do terenów roszczą prawa Palestyńczycy

(fot. EPA/ABIR SULTAN)
PAP / pch

Na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w sobotę, że w następnej kadencji planuje przyłączenie osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu do państwa żydowskiego. Do terenów tych prawa roszczą sobie Palestyńczycy.

W telewizji Channel 12 ubiegający się o kolejną kadencję premier został zapytany, dlaczego nie rozszerzy suwerenności Izraela na osiedla na Zachodnim brzegu, tak jak zostało to zrobione w przypadku Wschodniej Jerozolimy oraz Wzgórz Golan. Premier odparł: "rozszerzę suwerenność, ale nie będę rozróżniał między blokami osiedli a tymi pojedynczymi, ponieważ każde osiedle jest izraelskie (...)".
Dodał, że nie przekaże ich stronie palestyńskiej.
"Nie podzielę Jerozolimy, nie ewakuuję żadnej społeczności i zapewnię, że będziemy kontrolować terytorium na zachód od Jordanu" - oświadczył ubiegający się o kolejną kadencję izraelski premier.
"Palestyńskie państwo będzie zagrażać naszemu istnieniu, a ja przez ostatnie osiem lat przetrwałem znaczną presję" - mówił. "Musimy kontrolować naszą przyszłość" - zastrzegł.
Pozostaje niejasne, czy Netanjahu odnosił się do całego Zachodniego Brzegu czy jedynie jego części - odnotowuje portal Haareca.
Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.
W świetle prawa międzynarodowego wszystkie żydowskie osiedla budowane na okupowanych przez Izrael terenach palestyńskich są nielegalne, bez względu na ich status w prawie izraelskim. Izraelskie władze rozróżniają osiedla, które zostały zatwierdzone, i takie, które powstały "na dziko" bez zezwolenia, ale zasadniczo są tolerowane przez izraelski rząd.
Według danych z 2016 r. oficjalnie na Zachodnim Brzegu wybudowano 120 osiedli żydowskich. Na dziko powstało 55 osiedli liczących w sumie ok. 4 tys. mieszkań; są one faktycznie tolerowane przez izraelskie władze.
Żydowskie osadnictwo jest uważane przez znaczną część społeczności międzynarodowej za główną przeszkodę dla trwałego pokoju z Palestyńczykami, ponieważ zagroziłoby rozwiązaniu dwupaństwowemu.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Netanjahu planuje przyłączenie osiedli na Zachodnim Brzegu do Izraela. Do terenów roszczą prawa Palestyńczycy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.