Nie tylko dwutlenek węgla przyczynia się do zmian klimatu

Nie tylko dwutlenek węgla przyczynia się do zmian klimatu
Fot.: jjayo/depositphotos.com
6 miesięcy temu
Bloomberg/tkb

Nie tylko dwutlenek węgla wpływa na negatywne zmiany klimatu i postępujące globalne ocieplenie. Swój udział a tym ma również metan, który na całym świecie emitowany jest przez "cichych trucicieli" - poinformował serwis Bloomberg.

Metan jest jednym z najbardziej szkodzących gazów cieplarnianych, trudność w wykrywaniu go przez specjalistów ds. ochrony klimatu sprawia również fakt, iż jest bezwonny i niewidoczny dla ludzkiego oka. Naukowcy z całego świata, dzięki postępowi nauki w dziedzinie sprzętów obserwacyjnych, pomimo trudności na poziomie fizycznym wkrótce zyskają dostęp do nowego narzędzia, które umożliwi im identyfikowanie "cichych trucicieli" - państw, które nielegalnie emitują tony metanu do atmosfery.

Obecnie sprzęt satelitarny, który służył do tej pory do lakonicznego określania źródeł emisji metanu na ziemi jest niemożliwy do wykorzystania na morzu oraz na wyższych szerokościach geograficznych (np. Arktyka, gdzie Federacja Rosyjska prowadzi intensywne wydobycie ropy naftowej i gazu) - podał Bloomberg.

Największe emisje metanu zaliczają także "mniejsi gracze" jak gospodarstwa rolne, choć oczywiście największy udział w tychże emisjach mają potentaci gazowi i naftowi, kopalnie czy wysypiska śmieci. W latach 2012-2018 Stany Zjednoczone z powodu wycieków powstałych w ich gazociągach straciły ponad 2 miliardy dolarów, co wskazuje na skalę tego problemu.

Potwierdziła to także Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna, która podała, że wzrost stężenia metanu na świecie w 2020 roku był największy w historii pomiarów. Zauważyła również, że jedynym sposobem ograniczania emisji metanu do atmosfery jest definitywne powstrzymanie firm energetycznych (używających gazu ziemnego) do uwalniania go w procesach produkcyjnych.

Źródło: Bloomberg/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Nie tylko dwutlenek węgla przyczynia się do zmian klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.