Nie żyje pierwowzór bohatera "Pięknego umysłu"

Nie żyje pierwowzór bohatera "Pięknego umysłu"
(fot. EPA/MONEY SHARMA)
PAP / kn

Amerykański matematyk John Nash, którego życie stanowiło podstawę filmu "Piękny umysł" z Russellem Crowe'em, zginął w wypadku samochodowym w New Jersey w wieku 86 lat. Śmierć poniosła także jego żona Alicia - poinformowała w niedzielę amerykańska policja.

Małżeństwo jechało taksówką, której kierowca stracił w sobotę po południu panowanie nad pojazdem podczas próby wyminięcia innego auta i uderzył w barierę ochronną w okolicy Monroe Township, na północny wschód od Trenton - podała policja stanowa. Kierowca taksówki został ranny, trafił do szpitala.
Według policji matematyk i jego o cztery lata młodsza żona zostali wyrzuceni z samochodu, co sugeruje, że nie mieli zapiętych pasów.
Małżeństwo mieszkało w Princeton w New Jersey.
Kariera Johna Forbesa Nasha Jr. związana była z Uniwersytetem Princeton oraz Massachusetts Institute of Technology. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami teorii gier, badającej modele zachowania w przypadku rywalizacji. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za zastosowanie teorii gier w ekonomii; wyróżnieniem podzielił się z Reinhardem Seltenem i Johnem Harsanyim. 
Rektor Uniwersytetu Princeton Christopher Eisgruber oświadczył, że osiągnięcia Nasha stanowiły "inspirację dla pokoleń matematyków, ekonomistów i naukowców, którzy byli pod wpływem jego błyskotliwych i przełomowych dokonań w teorii gier". Podkreślił, że historia życia matematyka i jego żony Alicii "poruszyła miliony czytelników i kinomanów, którzy podziwiali ich odwagę w obliczu trudnych wyzwań".
Na historii życia matematyka, który zmagał się ze schizofrenią paranoidalną, oparty został film "Piękny umysł" ("A Beautiful Mind") z 2001 roku. Sam Nash mówił, że film jest "artystyczną" interpretacją, dającą wgląd w istotę choroby, ale nie oddającą wprost jej przebiegu. W filmie pominięto również niektóre wątki biograficzne, np. wcześniejszy związek Nasha, z którego miał syna. Obraz został uhonorowany czterema Oscarami, m.in. za najlepszy film i za najlepszą reżyserię dla Rona Howarda, oraz Złotym Globem, również m.in. w kategorii najlepszego filmu.
Nash poślubił pochodzącą z Salwadoru Alicię Larde w 1957 roku, gdy był wschodzącą gwiazdą w dziedzinie matematyki. Mniej więcej w tym samym czasie u naukowca ujawniła się choroba. Nashowie rozwiedli się po kilku latach, a w 2001 roku ponownie pobrali. W wywiadzie wideo zamieszczonym na stronie noblowskiej Nash mówił, że - jak to określił - "psychiczne zaburzenia" utrzymywały się u niego "bardzo długo, jakieś 25 lat", ale ostatecznie był w stanie wrócić do zwykłych czynności i pracy naukowej i w tym sensie był niezwykłym przypadkiem.
Russell Crowe, który wcielił się w filmowego Nasha, przekazał na Twitterze wyrazy współczucia rodzinie. "Wspaniałe partnerstwo. Piękne umysły, piękne serca" - napisał.
Kilka dni temu John Nash odebrał w Norwegii prestiżową Nagrodę Abela przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury. Nagrodę przyznano za "wkład w teorię nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych i jej zastosowania w analizie geometrycznej".
Louis Nirenberg, który otrzymał to wyróżnienie wraz z Nashem, powiedział, że był on świetnym matematykiem i "w pewnym sensie geniuszem". 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie żyje pierwowzór bohatera "Pięknego umysłu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.