Nie żyje pierwowzór bohatera "Pięknego umysłu"

Nie żyje pierwowzór bohatera "Pięknego umysłu"
(fot. EPA/MONEY SHARMA)
PAP / kn

Amerykański matematyk John Nash, którego życie stanowiło podstawę filmu "Piękny umysł" z Russellem Crowe'em, zginął w wypadku samochodowym w New Jersey w wieku 86 lat. Śmierć poniosła także jego żona Alicia - poinformowała w niedzielę amerykańska policja.

Małżeństwo jechało taksówką, której kierowca stracił w sobotę po południu panowanie nad pojazdem podczas próby wyminięcia innego auta i uderzył w barierę ochronną w okolicy Monroe Township, na północny wschód od Trenton - podała policja stanowa. Kierowca taksówki został ranny, trafił do szpitala.
Według policji matematyk i jego o cztery lata młodsza żona zostali wyrzuceni z samochodu, co sugeruje, że nie mieli zapiętych pasów.
Małżeństwo mieszkało w Princeton w New Jersey.
Kariera Johna Forbesa Nasha Jr. związana była z Uniwersytetem Princeton oraz Massachusetts Institute of Technology. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami teorii gier, badającej modele zachowania w przypadku rywalizacji. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za zastosowanie teorii gier w ekonomii; wyróżnieniem podzielił się z Reinhardem Seltenem i Johnem Harsanyim. 
Rektor Uniwersytetu Princeton Christopher Eisgruber oświadczył, że osiągnięcia Nasha stanowiły "inspirację dla pokoleń matematyków, ekonomistów i naukowców, którzy byli pod wpływem jego błyskotliwych i przełomowych dokonań w teorii gier". Podkreślił, że historia życia matematyka i jego żony Alicii "poruszyła miliony czytelników i kinomanów, którzy podziwiali ich odwagę w obliczu trudnych wyzwań".
Na historii życia matematyka, który zmagał się ze schizofrenią paranoidalną, oparty został film "Piękny umysł" ("A Beautiful Mind") z 2001 roku. Sam Nash mówił, że film jest "artystyczną" interpretacją, dającą wgląd w istotę choroby, ale nie oddającą wprost jej przebiegu. W filmie pominięto również niektóre wątki biograficzne, np. wcześniejszy związek Nasha, z którego miał syna. Obraz został uhonorowany czterema Oscarami, m.in. za najlepszy film i za najlepszą reżyserię dla Rona Howarda, oraz Złotym Globem, również m.in. w kategorii najlepszego filmu.
Nash poślubił pochodzącą z Salwadoru Alicię Larde w 1957 roku, gdy był wschodzącą gwiazdą w dziedzinie matematyki. Mniej więcej w tym samym czasie u naukowca ujawniła się choroba. Nashowie rozwiedli się po kilku latach, a w 2001 roku ponownie pobrali. W wywiadzie wideo zamieszczonym na stronie noblowskiej Nash mówił, że - jak to określił - "psychiczne zaburzenia" utrzymywały się u niego "bardzo długo, jakieś 25 lat", ale ostatecznie był w stanie wrócić do zwykłych czynności i pracy naukowej i w tym sensie był niezwykłym przypadkiem.
Russell Crowe, który wcielił się w filmowego Nasha, przekazał na Twitterze wyrazy współczucia rodzinie. "Wspaniałe partnerstwo. Piękne umysły, piękne serca" - napisał.
Kilka dni temu John Nash odebrał w Norwegii prestiżową Nagrodę Abela przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury. Nagrodę przyznano za "wkład w teorię nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych i jej zastosowania w analizie geometrycznej".
Louis Nirenberg, który otrzymał to wyróżnienie wraz z Nashem, powiedział, że był on świetnym matematykiem i "w pewnym sensie geniuszem". 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie żyje pierwowzór bohatera "Pięknego umysłu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.