Niemcy: nie dawaliśmy pałek białoruskiej policji

(fot. ermakov/flickr.com/CC)
PAP / psd

Rzecznik MSW w Berlinie zaprzeczył w poniedziałek doniesieniom gazety "Bild" o tym, że Niemcy dostarczyły białoruskiej milicji m.in. pałki i tarcze. Przyznał jednak, że służby w Mińsku otrzymały z Niemiec sprzęt komputerowy i wideo wart ponad 40 tys. euro.

"Bild" napisał, powołując się na przedstawicieli niemieckiego MSW, że w latach 2008-2011 co najmniej setka białoruskich milicjantów otrzymała od strony niemieckiej zestawy kamizelek kuloodpornych, hełmów, tarcz i pałek. Ponadto, według dziennika, w latach 2008-2010 z Niemiec przekazano na Białoruś nowoczesne komputery, oprogramowanie i sprzęt wideo.

W zeszłym tygodniu dziennik "Der Tagesspiegel" poinformował, że niemieccy policjanci szkolili przez lata funkcjonariuszy białoruskich służb bezpieczeństwa, w tym oficerów wzbudzającej strach wśród obywateli milicji. Co najmniej stu funkcjonariuszy białoruskich sił bezpieczeństwa wzięło udział w latach 2008-2011 w szkoleniach na terenie Niemiec.

DEON.PL POLECA

Ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie potwierdziło informacje podane przez "Tagesspiegel". Zapewniało, że decyzja o współpracy została podjęta na długo przed falą represji wobec demokratycznej opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi.

19 grudnia 2010 roku, w wieczór wyborczy, białoruskie siły bezpieczeństwa brutalnie rozpędziły tysiące ludzi, którzy w centrum Mińska protestowali przeciw oficjalnym wynikom, dającym niemal 80 proc. głosów ubiegającemu się o czwartą kadencję prezydencką Alaksandrowi Łukaszence.

Jak napisał "Der Tagesspiegel", współpraca z białoruskimi służbami była kontynuowana także po zaostrzeniu przez władze w Mińsku kursu wobec opozycji. Dopiero w końcu 2011 roku kontakty uległy całkowitemu zawieszeniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: nie dawaliśmy pałek białoruskiej policji
Komentarze (1)
D
Dami
27 sierpnia 2012, 15:41
Przyjaźń międzynarodowa to nie bajka, oto konkretny przykład dobrej współpracy. A troska o prawa człowieka nie pozwala dobrym politykom spokojnie spać. Tylko wtedy, kiedy jest im to przydatne do medialnych wystąpień.