Niemcy: rozwiązanie problemu imigrantów w UE
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę w Bundestagu, że trwałe zmniejszenie liczby imigrantów napływających do Europy możliwe będzie tylko w ramach europejskiego rozwiązania, a nie działań podejmowanych na własną rękę przez poszczególne kraje.
W oświadczeniu rządowym Merkel przyznała, że Niemcy "skorzystały" na tym, iż w wyniku jednostronnych decyzji Austrii i innych krajów o zamknięciu granicy na szlaku bałkańskim napływ uchodźców "został wstrzymany".
"Ostrzegam wszystkich, by nie dali się tym omamić" - zaznaczyła szefowa rządu. "Czasowa ulga, jaką odczuwają Niemcy i inne kraje to jedno, a sytuacja w Grecji to drugie. Powinniśmy wszyscy (tą sytuacją) być zaniepokojeni, gdyż nie pozostanie ona bez wpływu na wszystkich" - mówiła Merkel. Ostrzegła, że sytuacja panująca obecnie w Grecji "nie może stać się stanem trwałym, gdyż "wpadniemy z deszczu pod rynnę".
Merkel podkreśliła, że celem UE powinno być zmniejszenie liczby uchodźców, "nie dla niektórych, lecz dla wszystkich - odczuwalne i trwałe", i bez osłabienia systemu Schengen. Jesteśmy "bogatym kontynentem, który jest w stanie wspólnie poradzić sobie z tym problemem" - podkreśliła niemiecka kanclerz.
UE i Turcja w zeszły poniedziałek wstępnie uzgodniły plan współpracy, którego celem jest zmniejszenie liczby imigrantów napływających do Europy. Rozmowy kontynuowane będą w najbliższy czwartek i piątek w Brukseli.
Plan zakłada: odsyłanie wszystkich osób przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy (również Syryjczyków); przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, tak aby w czerwcu zapadła decyzja o zniesieniu wiz; przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel w wysokości również 3 mld euro po 2018 r.
Skomentuj artykuł