Nobel literacki dla Mario Vargasa Llosy

Swą debiutancką powieść "Miasto i psy" Llosa wydał w wieku 27 lat (fot. EPA/PACO CAMPOS)
PAP / wab

Laureatem literackiej Nagrody Nobla został w tym roku peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, autor m.in. takich powieści jak "Rozmowa w Katedrze" i "Ciotka Julia i skryba".

Mario Vargas Llosa (urodzony 28 marca 1936 roku w Peru) to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych, publicysta i polityk.

Swą debiutancką powieść "Miasto i psy" wydał w wieku 27 lat. Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi "Rozmowa w Katedrze", "Ciotka Julia i skryba", "Kto zabił Palomina Molero?", "Święto kozła", "Pantaleon i wizytantki", "Zielony dom".

W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem.

DEON.PL POLECA

Działalność literacka to nie wszystko w życiu Vargasa Llosy. Potwierdzając stereotyp o politycznym zaangażowaniu pisarzy latynoamerykańskich, autor poważnie zaangażował się w politykę.

Nie zarzucił jednak swoich dziennikarskich pasji, w 1983 roku przewodniczył komisji badającej sprawę zabójstwa ośmiu reporterów. W 1987 roku Vargas Llosa stanął na czele Ruchu Wolność (Movimiento Libertad), ugrupowania opozycyjnego wobec prezydenta Alana Garcii Pereza. W 1990 roku wystartował w wyborach prezydenckich, przegrał jednak z kontrkandydatem Alberto Fujimorim, którego prezydentura miała się okazać jednym z mroczniejszych okresów w najnowszej historii Peru.

Polityczna porażka Vargasa Llosy wyszła jednak na dobre jego literackiej karierze. W 1981 roku ukazała się "Wojna końca świata" - wielka epopeja historyczna, w 1984 - "Historia Alejandra Mayty", potem powieść erotyczna "Pochwała macochy" (1988) i "Gawędziarz" (1987). Rok 1993 przyniósł natomiast "Litumę w Andach", potem ukazały się "Zeszyty don Rigoberta" (1997) oraz "Święto kozła" (2000). Trzy lata później pisarz wydał "Raj tuż za rogiem", a w roku 2006 ukazała się jego najnowsza powieść "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki".

Był przyjacielem Polaków. W czasie stanu wojennego w Polsce pikietował ambasadę polską w Limie. Swojemu polskiemu tłumaczowi kupił buty, gdy u nas w kraju były one na kartki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nobel literacki dla Mario Vargasa Llosy
Komentarze (4)
B
Brunon
8 października 2010, 12:09
 Pomyłka w linku - przepraszam :) Chciałem dodać ten: <a href="http://www.bibula.com/?p=27153">www.bibula.com/</a>
T
teresa
8 października 2010, 08:17
Nie wiem o co chodzi,ale ci ludzie żyją,są częścią nas i do bestii im jeszcze daleko. Idzie zima-moje buty raczej nie dadzą rady.
M
Magog
8 października 2010, 01:50
Vargas Llosa "Małżeństwa gejów" - tekst z 2005 r. http://www.bibula.com/?p=27160 "Wybitność" niejedno ma imię... Panie Brunonie link, który Pan podał prowadzi do artykułu z Bibuły pt. "Arabia Saudyjska: aresztowanie 12 filipińskich katolików i księdza" Tekst, o który Panu zapewno chodziło znalazłem tutaj: <a href="http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/VargasLlosaMalzenstwagejow/menuid-1.html">http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/VargasLlosaMalzenstwagejow/menuid-1.html</a>
B
Brunon
8 października 2010, 00:18
 Vargas Llosa "Małżeństwa gejów" - tekst z 2005 r. http://www.bibula.com/?p=27160 "Wybitność" niejedno ma imię...