Nowa Zelandia: w Christchurch uczczono pamięć ofiar ataków na meczety

Nowa Zelandia: w Christchurch uczczono pamięć ofiar ataków na meczety
(fot. PAP/EPA/MARTIN HUNTER)
1 rok temu
PAP / ml

W nowozelandzkim Christchurch uczczono w piątek pamięć 50 ofiar ataków na dwa meczety w tym mieście dwa tygodnie temu. W uroczystości w pobliżu jednego z tych meczetów udział wzięło ponad 20 tysięcy ludzi, w tym premierzy Nowej Zelandii i Australii.

15 marca w Christchurch - trzecim co do wielkości mieście Nowej Zelandii - doszło do ataków na dwa pełne wiernych meczety; zginęło 50 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Był to najkrwawszy akt terrorystyczny w historii tego kraju. Odpowiedzialność za oba ataki wziął na siebie 28-letni zwolennik skrajnej prawicy z Australii Brenton Tarrant, który przebywa obecnie w areszcie. Termin rozpoczęcia jego procesu nie został jeszcze podany. Grozi mu dożywocie.

Podczas uroczystości w Christchurch odczytano nazwiska wszystkich ofiar. W swym wystąpieniu szefowa nowozelandzkiego rządu Jacinda Ardern podziękowała miejscowym muzułmanom, że "w obliczu nienawiści i przemocy pozostawili wszystkie drzwi otwarte, abyśmy mogli teraz tu razem z nimi opłakiwać ofiary".

Ardern podkreśliła, że świat znalazł się w diabelskim kręgu ekstremizmu. Zaapelowała, by ekstremizmowi przeciwstawiać człowieczeństwo.

Ta masakra była "atakiem na nas wszystkich" - powiedziała burmistrz Christchurch Lianne Dalziel. "Te inspirowane nienawiścią ataki miały nas podzielić, ale przeciwnie, zjednoczyły nas we współczuciu i miłości, którą czujemy do siebie, niezależnie od tego, gdzie się urodziliśmy" - podkreśliła Dalziel.

Głos zabrał także Farid Ahmed, który przeżył masakrę w Christchurch. W ataku zginęła jednak jego żona. Powiedział on, że wybaczył zamachowcy. "Ludzie pytają mnie: jak mogłeś wybaczyć komuś, kto zamordował twoją ukochaną żonę? A ja odpowiadam: wierzę w Allaha. A Allah powiedział, że powinniśmy sobie wzajemnie wybaczać".

Podczas uroczystości wystąpił brytyjski piosenkarz Yusuf Islam, który kiedyś nazywał się Cat Stevens i w latach 70. przeszedł na islam. Zaśpiewał on jeden ze swych najbardziej znanych utworów "Peace Train".

Wśród wielu zagranicznych gości był premier Australii Scott Morrison.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowa Zelandia: w Christchurch uczczono pamięć ofiar ataków na meczety
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nowa Zelandia: w Christchurch uczczono pamięć ofiar ataków na meczety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.