Światowa Rada Kościołów potępiła zamach na meczet w Norwegii

Światowa Rada Kościołów potępiła zamach na meczet w Norwegii
(fot. PAP/EPA/TERJE PEDERSEN)
11 miesięcy temu
KAI / ml

Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK), dr Olav Fykse Tveit potępił zamach na ośrodek islamski na przedmieściach Oslo. Wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do okazania solidarności w miłości i modlitwie w swych wspólnotach i na całym świecie.

"Przyjęliśmy tę straszną wiadomość z przerażeniem, ale i ze stanowczym zdecydowaniem dalszego wspierania dialogu międzyreligijnego w najlepszy sposób, na jaki nas stać" - głosi oświadczenie norweskiego pastora luterańskiego, zamieszczone 11 sierpnia na stronie internetowej ŚRK. Wyraził on przy tym przekonanie, że "nikt nie może się bać, że w czasie modlitwy zostanie zaatakowany" i zaznaczył, że w obliczu tego rodzaju zamachów ludzie wszystkich religii muszą się jednoczyć "nawet w naszej frustracji, smutku i gniewie".

W sobotę 10 sierpnia uzbrojony w dwie strzelby i pistolet mężczyzna wtargnął do ośrodka islamskiego an-Noor w miasteczku Bærum, ok. 20 km od Oslo i otworzył ogień. W tym czasie przebywali tam na modlitwie tylko trzej wierni. Jednego z nich zamachowiec ranił. obezwładniły go osoby znajdujące się na miejscu, zanim pojawiła się policja.

Według agencji Reutera zatrzymany jest "młodym, białym mężczyzną". Okoliczności zamachu pozwalają sądzić, że zamachowiec chciał spowodować większą masakrę, twierdzi miejscowa policja.

Od niedzieli 11 bm. muzułmanie na całym świecie obchodzą czterodniowe święto ofiarne Eid al-Adha upamiętniające gotowość Abrahama (Ibrahima) do złożenia w ofierze jego własnego syna (u muzułmanów jest nim nie Izaak, jak mówi Biblia, ale Ismail - Izmael). Jest to najważniejsze święto w islamie, kończące miesiąc postu- ramadan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Światowa Rada Kościołów potępiła zamach na meczet w Norwegii
Komentarze (3)
BB
Bronisław Bartusiak
12 sierpnia 2019, 20:00
Jak zwykle w jedną stronę. 
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
13 sierpnia 2019, 08:29
Czyli jak rozumiem w/g prawdziwych katolików rada powinna ten zamach pochwalić i zachęcić do dalszych?
BB
Bronisław Bartusiak
13 sierpnia 2019, 18:49
Ojej, nie;)! Powiny zabrać głos autorytety muzułmańskie; wiem, że islam jest podzielony. 

Skomentuj artykuł

Światowa Rada Kościołów potępiła zamach na meczet w Norwegii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.